Pravidelná konzumace hroznů přináší zdravotní benefity, o kterých se vám ani nesnilo

Fotografie: Depositphotos

Sladké bobule hroznů přináší řadu zdraví prospěšných benefitů, ze kterých může těžit naprosto každý. Zde se můžete seznámit s těmi nejlepšími z nich.

Hrozny patří mezi nejstarší a především také nejoblíbenější pěstované plody, které si získali oblibu po celém světě. Přestože si je však většina lidí spojuje spíše s výrobou vína, toto sladké ovoce nabízí řadu zdraví prospěšných přínosů, včetně prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění nebo podpory zdraví kostí. Navíc jsou také vynikajícím zdrojem důležitých živin, bez kterých by se zdravé tělo neobešlo. Níže se proto můžete seznámit se 7 zajímavými přínosy, které přináší pravidelná konzumace hroznů. Prozradila je lékařka Natalie Olsen.

Podpora zdraví kloubů

Hrozny jsou bohatým zdrojem polyfenolů, antioxidantů, které pomáhají zvýšit pohyblivost a pružnost kloubů. V případě, že vás trápí nějaké onemocnění této části těla (zejména symptomatická osteoartróza), pravidelná konzumace tohoto sladkého ovoce vám pomůže účinně si ulevit si od bolesti.

Ochrana před srdečními chorobami

Každodenní konzumace hroznů pomáhá zvýšit obsah oxidu dusnatého v krvi, čímž zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Jejich antioxidanty navíc regulují hladinu cholesterolu v krvi, který ucpává cévy a často bývá příčinou vzniku kardiovaskulárních onemocnění, včetně infarktu a mrtvice.

Fotografie: Pixabay

Prevence rakoviny

Hrozny obsahují kromě polyfenolů také kvercetin a resveratrol, což jsou antioxidanty, které z těle pomáhají odstraňovat volné radikály ničící zdravé tělesné buňky. Pravidelnou konzumací tohoto sladkého tak získáte skutečnou ochranu před vznikem rakovinných buněk a jejich šířením.

Nižší riziko vzniku Alzheimerovy choroby

Resveratrol obsažený v plodech hroznů snižuje hladinu beta-amyloidu, hlavní složky senilních plaků a neurofibrilárních klubek, které se nachází v mozku pacientů trpících Alzheimerovou chorobou. Již několik studií navíc prokázalo, že hrozny podporují také zdraví mozku a pomáhají jej chránit před vznikem neurodegenerativních onemocnění.

Podpora zdraví očí

Konzumace hroznů podporuje zdraví očí tím, že toto sladké ovoce napřímo bojuje proti oxidačnímu stresu na buněčné úrovni. Tímto způsobem snižuje působení zánětlivých bílkovin a naopak zvyšuje koncentraci ochranných bílkovin, které se nachází v sítnici. Výsledkem je lepší reakce na světlo a ostřejší vidění.

Fotografie: Pixabay

Léčba nemocných ledvin

Kromě prospěšných živin hrozny obsahují také velké množství vody, díky které disponují diuretickým účinkem. Jejich pravidelná konzumace proto snižuje hladinu kyselosti těla a pomáhá z něj odstranit kyselinu močovou, čímž zmírňuje stres ledvin a pomáhá stimulovat jejich funkci. Antioxidanty v hroznech navíc čistí orgány od toxinů.

Ochrana před cukrovkou

Hrozny patří mezi bobulovité ovoce, o kterém je obecně známo, že pomáhá mírnit příznaky cukrovky 2. typu a snižují riziko jejího vzniku u dospělých. Důvodem je opět obsah účinných antioxidantů, které pomáhají stimulovat důležité procesy v těle a dostat ho tak do rovnováhy. Abyste ovšem získali všechny výše uvedené benefity, nezapomínejte, že je zapotřebí konzumovat hrozny každý den – a to v rozumném množství.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]