Nenápadná anémie: Nebezpečný zdravotní stav, který není na první pohled jasný

Fotografie: Depositphotos

Železo je velmi důležitý minerál, který lidské tělo potřebuje k udržení funkce důležitých procesů. Jeho nedostatek může znamenat velkou hrozbu.

V dnešní době plné spěchu a stresu je velmi snadné zapomenout na udržování hladin důležitých prvků v těle. To ovšem může být problém, neboť většina z nich hraje klíčovou roli v mnoha procesech, které jsou zásadní pro udržení dobrého zdraví a bezproblémového života. Zvláště důležité je proto také udržovat si dostatečné množství železa, které je nezbytné pro fungování imunitního systému, krevního oběhu a některých enzymů, které se podílejí na výrobě energie, říká lékařka Kim Rose-Francis.

Příznaky nedostatku železa v těle

Železo je nezbytné pro fungování imunitního systému a pro činnost některých enzymů, které se podílejí na výrobě energie. To se vstřebává z potravy v tenkém střevě, kde přechází do krve a kostní dřeně, kde se ukládá především ve formě feritinu. Zde je dále využíváno při výrobě hemoglobinu, který je nedílnou součástí červených krvinek. Železo obsažené v potravinách se také rozděluje buď na hemové (živočišného původu), nebo nehemové (převážně rostlinného původu).

Nedostatek železa v těle může vést k mnoha problémům, jako je chudokrevnost, pokud se neléčí včas. Je proto důležité abyste znali příznaky, kterými se vás organismus snaží varovat před jeho nízkou hladinou. Je důležité, abyste je včas rozpoznali a začali je co nejdříve řešit s odborníkem, který vám pomůže problém vyřešit. Níže se proto mžete seznámit s 10 příznaky, které vás varují před nedostatkem železa:

  • nedostatek železa způsobuje anémii (chudokrevnost), časté závratě a bolesti hlavy
  • člověk je neustále unavený a cítí se apaticky
  • velmi snadno se zadýcháte, a to i po několika krocích
  • často pociťujete necitlivost dlaní a chodidel.
  • nedostatek železa ovlivňuje krevní oběh, což způsobuje, že jsou končetiny často studené a zmrzlé
  • nedostatek železa ovlivňuje funkci imunitního systému a způsobuje náchylnost k infekcím
  • slabé nehty, které se lámou, a vypadávání vlasů
  • tento problém také vede ke snížení počtu a velikosti červených krvinek, což má za následek bledší kůži
  • nedostatek kyslíku způsobená nízkou hladinou železa v krvi může způsobovat zvětšení svalů (především jazyka) a bolest
Fotografie: Pixabay

Dále je pak důležité poznamenat, že nedostatek železa mění počet červených krvinek a ztěžuje cirkulaci kyslíku do orgánů, což může vést ke zvýšení rizika vzniku srdečních onemocnění. Pokud jste tedy na sobě zpozorovali výše uvedené příznaky, rozhodně byste neměli na nic čekat a co nejdříve navštívit svého praktického lékaře, který vám pomůže najít vhodné řešení, jak problém vyléčit.

Jezte více potravin s obsahem železa

Pokud se chcete vyhnout potenciálním problémům a udržet si hladinu železa v rovnováze, můžete začít jíst více potravin, které jej obsahují. Mezi ty patří především hovězí maso, jehněčí maso a vnitřnosti, jako jsou zejména játra. Dalšími zdroji tohoto nezbytného minerálu jsou poté obiloviny, luštěniny, listová zelenina, sója, droždí, ořechy, sušené ovoce a dokonce také sušené houby.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]