Nefropatie: Varovné příznaky problémů s ledvinami, které často zůstávají nepovšimnuty

Fotografie: Depositphotos

Poškození ledvin je závažný problém, který může mít drastické dopady na vaše zdraví. Rozpoznejte ho včas pomocí těchto typických příznaků.

Nefropatie je poškození ledvin způsobené faktory, jako je zvýšená konzumace cukru a špatná strava. Jedná se však o závažný problém, který často zůstává bez povšimnutí, což může mít závažné dopady na lidské zdraví – ledviny totiž zastávají řadu důležitých funkcí v těle, včetně detoxikace organismu, vylučování moči a vstřebávání různých vitamínů a minerálů. Pokud se u vás objeví níže uvedené příznaky, rozhodně co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc.

Problémy s močením

Problémy s močením patří mezi nejčastější příznaky poškození ledvin. Pacienti mohou často pociťovat nedostatečné vyprázdnění poté, co vykonali svou potřebu, pálení při močení, námahu při močení, která stejně nepomáhá, a musí se budit kvůli tomu, aby si došli na toaletu. Často se také stává, že pacientům zůstává moč dlouho v močovém měchýři, což vede k množení mikrobů, jež způsobují infekce močových cest a právě samotných ledvin.

Častější výskyt otoků

Ledviny filtrují škodlivé látky a přebytečné tekutiny v lidském těle. Pokud je jejich funkce poškozená, nedokážou odvodňovat organismus, což vede k hromadění tekutin a následnému vzniku otoků. Ty se objevují zejména na rukou, nohou, kotnících nebo obličeji.

Fotografie: Freepik

Nadměrná únava a celková slabost

Ledviny produkují hormon zvaný erytropoetin, který pomáhá červeným krvinkám přenášet kyslík do zbytku těla. Pokud tedy dochází k poškození jejich funkce (a tím nižší produkci erytropoetinu), může se pacient potýkat s anémií, jež vede k celkové únavě těla a extrémní slabosti. Tento příznak byste rozhodně neměli brát na lehkou váhu a v případě jeho výskytu byste měli okamžitě vyhledat odborného lékaře.

Závratě a potíže se soustředěním

Anémie v kombinaci s nefropatií může také vést ke snížení přísunu kyslíku do mozku, což může dále vést k závratím a neschopnosti soustředit se. V některých případech může pacient pociťovat také migrény a pískání v uších.

Třesavka

Nefropatie se projevuje také třesavkou, a to i při vysoké okolní teplotě. Infekce ledvin se pak také může projevovat horečkou a silnou zimnicí. Tento příznak většina lidí často připisuje méně závažným onemocněním, a proto byste měli být při jeho výskytu zvláště pozorní a raději byste se co nejdříve měli poradit se svým praktickým lékařem o možné léčbě.

Kovová chuť v ústech

Při potížích s ledvinami se zvyšuje množství močoviny v krvi, která se dále rozkládá na amoniak. Ten je známý pro svou charakteristickou kovovou chuť, již mohou pacienti často pociťovat ve svých ústech.

Bolest v žebrech, kožní vyrážky a svědění

Problémy s ledvinami vedou často také k hromadění škodlivých látek a nebezpečných toxinů v krvi, což může intenzivně ovlivnit vzhled kůže a vést k výskytu vyrážek nebo k intenzivnímu svědění. Stejně tak se mohou s těmito problémy objevit bolest a křeče po stranách hrudníku, které vyzařují do zad a hýždí.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]