Zcela jasné signály, kterými vám tělo sděluje, že s ním není něco v pořádku

Fotografie: Freepik

Je důležité pozorovat změny na svém těle. Někdy se vám tak tělo totiž snaží říct, že s vaším zdravotním stavem něco není v pořádku, říká lékař Jill Seladi-Schulman.

Každý týden byste se na sebe měli důkladně podívat a zhodnotit své zdraví. A existuje pár věcí, na kterých když zpozorujete změnu, má to něco společného se špatným zdravotním stavem. To, co se děje na a ve vašem těle a jak se cítíte, je přímým odrazem vašeho zdravotního stavu. Nepodceňujte těchto pár věcí, raději si na ně dejte pozor.

Suché rty

Popraskané a suché rty nejsou nic zvláštního, ale pokud se to u vás objevuje často, může to značit alergickou reakci nebo dehydrataci. Jestliže se jedná o alergii, nazývá se to alergická cheilitida. Nejčastějšími příčinami jsou kosmetické přípravky na rty, léky, výrobky pro ústní hygienu nebo i potraviny.

Fotografie: Unsplash

Oteklé nohy

Dá se očekávat, že když jsou ženy těhotné, objeví se u nich otoky nohou. Také se to může stát po tom, co člověk stráví několik hodin na nohou. Pokud však neexistuje žádný důvod k tomu, aby vám nohy otékaly, avšak stále se to děje, měli byste si o tom promluvit s vaším lékařem. Může to značit srdeční selhání, při kterém srdce nečerpá efektivně krev, což má za následek zadržování tekutin.

Zápach potu

Váš pot a jeho vůně vám mohou poskytnout hodně informací o vašem zdravotním stavu. Například pokud máte v krvi velké množství cukru, váš pot bude páchnout po acetonu. Lidé s diabetem mohou mít sladkou vůni potu. Jestli vám pot páchne jako čpavek, mohou se u vás projevit problémy s játry nebo ledvinami.

Fotografie: Unsplash

Růst ochlupení

Pokud ženám rostou chlupy tam, kde by normálně neměly, může to znamenat problém se zdravím. Jednou z nejčastějších příčin je syndrom polycystických vaječníků, který je charakterizován metabolickými problémy a hormonální nerovnováhou. Nadměrný růst vlasů je způsobován tím, že tělo produkuje příliš mnoho mužských hormonů.

Velikost prsou

Mladé ženy, které mají velikost prsou D nebo větší, mají vyšší riziko pro vznik a rozvoj diabetu 2. typu. Studie potvrdila, že to může být způsobeno citlivým prsním tukem, kterého ženy s větším poprsím mají více než ženy s menšími vnady.

Kruhy pod očima

Přítomnost kruhů pod očima bývá často spojována s nedostatkem spánku a nadměrným stresem. I když to samozřejmě může být tím, na vině může být také citlivost nebo alergie na určité potraviny. Příčinou však může být i nedostatek soli.

Úbytek zubní skloviny

Jestliže jste si všimli, že se vaše zuby časem stávají nerovnoměrné a křivé, může vám to napovědět, že se vám rozpadají ve spánku. Je dost možné, že během toho, co spíte, brousíte zuby o sebe, a to je způsobeno například stresem.

Fotografie: Unsplash

Suchá kůže

V určitých obdobích může být suchá kůže normální, zvláště, když je suché a chladné počasí. To potom postihuje většinu lidí. Pokud však máte suchou kůži neustále, může nastat docela velký problém. Suchá kůže totiž může naznačovat nedostatek živin nebo cukrovku. Nezapomeňte si těchto pár věcí alespoň jednou týdně zkontrolovat.

Zdroj: Healthline