Aneurysma: Tikající bomba v hlavě, která způsobuje náhlou smrt. Při prvních příznacích je nutné reagovat

Fotografie: Depositphotos

Aneurysma v mozku je často přirovnáváno k tikající bombě. Jedná se o extrémně nebezpečné onemocnění, které zjistíte, až když může být pozdě.

Aneurysma je velmi nebezpečné a zákeřné onemocnění. Na jeho přítomnost přijdete většinou až ve chvíli, kdy už může být pozdě, tedy když praskne. Taková situace však představuje vážné ohrožení života. Aneurysma proto bývá přirovnáváno k tikající bombě – jen čekáte, kdy bouchne a ukončí váš život. Lze aneurysma vůbec zjistit dříve, než praskne? S jeho růstem můžete zaznamenat určité příznaky, které není radno ignorovat, říká lékařka Heidi Moawad.

Co je aneurysma?

Aneurysma je patologické rozšíření cévy při zachování její kontinuity a fyziologické struktury. Průměr tepny se může zvýšit až o 50 % ve srovnání s patologicky nezměněným segmentem. Aneurysma je naplněno krví a jeho stěny jsou velmi tenké a slabé. To je důvod, proč představuje tak velkou hrozbu pro život člověka. S rostoucím průměrem aneurysmatu se jeho stěny stávají méně odolné vůči arteriálnímu tlaku a prasknutí. Je spojeno s intenzivním krvácením a vyžaduje okamžitou pomoc.

Kde se aneurysma nejčastěji nachází?

K jeho tvorbě nejčastěji dochází v mozkové tepně, stehenní tepně, aortě a srdci. Aneurysma se v žilním úseku objevuje mnohem méně. Příčiny arteriálních změn nejsou zcela známé. Odborníci mají podezření, že jejich vznik způsobují vrozené vady, slabé cévy, arteriální vysoký tlak a pokročilá ateroskleróza.

Fotografie: Depositphotos

Jaké jsou první příznaky?

Aneurysma je obtížné diagnostikovat a lokalizovat, protože zpočátku nevykazuje žádné specifické příznaky. Pacient se o aneurysmatu bohužel nejčastěji dozví až při jeho prasknutí. Váš lékař může nařídit magnetickou rezonanci nebo angiografii, aby vyloučil nebo diagnostikoval tento stav. Jak aneurysma umístěné v mozku roste, můžete pociťovat silné bolesti hlavy a také problémy se zrakem, jako je zhoršené vidění, rozšířené zorničky nebo zvýšená citlivost na světlo.

Jakmile praskne, bolest hlavy je nesnesitelná. Objevuje se také tuhnutí šíje, závratě a zvracení. Pokud máte podezření na aneurysma, měli byste co nejdříve kontaktovat svého lékaře a provést potřebné testy. Rychlá reakce, tudíž i včasná diagnóza vám mohou zachránit život.

Zdroj: Healthline