Krevní sraženina v těle může stát život. Naučte se odhalit její projevy včas

Fotografie: Freepik

Krevní sraženina nebo žilní tromboembolismus je velmi vážný stav. Pokud se sraženina dostane do plic, dojde k plicní embolii, což je vážný problém, který může být až fatální.

Žilní trombóza je přitom u moderní populace jednou z nejčastějších příčin úmrtí nebo zdravotních potíží. Na vině je samozřejmě náš nevhodný životná styl. I když se více než polovina případů vyskytuje u pacientů starších 60 let, tato příhoda může snadno postihnout i daleko mladší ročníky.

Fotografie: Freepik

Existuje mnoho z rizikových faktorů pro kardiovaskulární onemocnění. Mezi ně patří zejména kouření, neléčený krevní tlak, vysoký cholesterol, obezita a cukrovka. Jak se proti krevním sraženinám bránit? Někdy stačí jen trochu upravit svůj životní styl.

Buďte aktivní

Zůstaňte fyzicky aktivní a snažte se, abyste se každý den alespoň hodinu v kuse hýbali. Vyvarujte se také dlouhému sezení. V práci si po hodině sezení vždy vyhraďte pět minut na chůzi (vyběhnout po schodech, krátce se projít po chodbě apod.). Stačí opravdu jen chvíle aktivního pohybu, aby se krev v těle znovu rozproudila a eliminovalo se riziko vzniku sraženin.

Fotografie: Freepik

Jezte zdravě

Jezte zdravou stravu a udržujte si normální tělesnou hmotnost. Nadváha je hlavním rizikovým faktorem plicní embolie. Pokud se svým stravováním nevíte rady, je rozhodně na místě poradit se s odborníkem. Správně sestavený jídelníček vám pomůže pochopit zásady racionálního stravování a naučit se intuitivně jíst kvalitně a dobře. Investovat do kvalitního jídla se vždy vyplatí – může vám pomoci být déle zdraví a ve formě.

Myslete na rodinnou anamnézu

Problémy s koagulací mohou být dědičné, takže pokud se tento stav objeví ve vaší rodině, ujistěte se, že o tom máte přehled a včas tuto anamnézu nahlásíte i svému lékaři. Bude tak moci sledovat první příznaky onemocnění, které by se potenciálně mohly objevit, a včas s vámi tento problém řešit.

Zdroj: WebMD