Vaše rty jsou první částí těla, která odhalí tato závažná onemocnění. Většina lidí tyto příznaky ignoruje

Fotografie: Depositphotos

Rty mohou vypovídat mnoho informací o vašem zdraví. Změna jejich vzhledu a barvy je proto často známkou nebezpečných onemocnění.  

Rty mají přes milion nervových zakončení a jsou velmi citlivou částí těla. Pokud trpíte nějakým onemocněním, často se to může projevit právě změnou jejich vzhledu či barvy, která předchází vážnějším příznakům. Je proto důležité sledovat jejich stav a v případě jakékoli změny se raději poradit se svým praktickým lékařem. Jak uvádí lékařka Avi Varma, odkazovat mohou i na anémii.

Suché a popraskané rty

Suché rty jsou obvykle jedním z prvních příznaků dehydratace. Důvodem je především skutečnost, že nemají mazové ani potní žlázy, takže velmi snadno vysychají a začínají praskat. Další možnou příčinou, která může vést k tomuto příznaku, je ekzém, což se také může projevit i na jiných částech těla. V každém případě byste však tento nepříjemný problém neměli ignorovat a co nejrychleji doplnit tekutiny do svého těla nebo navštívit lékaře.

Červené skvrny

Červené skvrny na rtech mohou mít nespočet příčin, z nichž tou nejčastější je nedostatek vitamínu B12. Ten často způsobuje změnu barvy a doplňovat ho může i praskání rtů či sucho v ústech. Někdy však může jít také o důsledek hormonálních poruch souvisejících se štítnou žlázou, což je dle serveru Healthline velmi nebezpečný faktor. Je proto dobré se v každém případě poradit s lékařem, který vám provede důkladnou diagnostiku a pomůže se zotavit.

Všimla jsem si, že se babičce podivně zbarvily ruce. Díky včasné reakci jsme předešly následkům

Oteklé rty a bledost rtů

Pokud vám začnou otékat rty, mohlo by se jednat o příznak alergické reakce na určitou potravinu nebo kosmetické výrobky, které používáte. Pokuste se zaměřit na to, kdy se otok objevuje, a následně učiňte patřičné změny ve svém každodenním životě. Pozor byste si měli dávat také před bledostí rtů, která často odkazuje na nedostatek železa v krvi nebo samotnou anémii. Tmavší barva poté často značí, že se ve vašem žaludku nahromadilo mnoho kyselin.

opar pusa
Fotografie: Pixabay

Opary na rtech

Opar je nepříjemný a často i bolestivý problém, který postihuje rty a jejich okolí a projevuje se ve formě bolestivých vřídků. Jejich přítomnost nejčastěji odkazuje na slabý imunitní systém, nadměrný stres v životě nebo skutečnost, že jste přišli do kontaktu s osobou nakaženou herpes virem. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o účinném domácím přípravku, který dokáže odstranit nepříjemný opar do 6 minut.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]