Osteoporóza se přiznává pomocí jasných signálů. Patří mezi ně i ztráta výšky a bolest zad

Fotografie: Depositphotos

Osteoporóza je nepříjemné onemocnění, které trápí většinu starších lidí. Jakmile rozpoznáte její příznaky, měli byste vyhledat svého lékaře.

Osteoporóza je nepříjemný stav, který způsobuje, že se kosti stávají tenčími, slabšími a mnohem křehčími. Nejčastěji postihuje lidi nad 50 let a mezi typické příznaky patří například bolest krční páteře, problémy se zlomeninami a neustálá bolest končetin. Pokud některé z nich na sobě rozpoznáte, měli byste dle lékařky Zary Risoldi Cochrane co nejrychleji navštívit odborníka. Existují totiž způsoby, jak příznaky můžete zmírnit.

Nejčastější příznaky osteoporózy

Obávané onemocnění postihuje kosti po celém těle, a proto se mezi příznaky řadí například časté zlomeniny a naraženiny. Existují však i další známky osteoporózy, před kterými byste si měli dávat pozor. Patří mezi ně podle doktora Williama Morrisona například ustupující dásně, což je třeba řešit se zubařem. Trápit vás může například i slabší síla úchopu předmětů a vyšší riziko pádu v důsledku oslabených kostí. Tyto příznaky mohou v horších případech ohrozit i váš život.

Jak dále zmiňuje doktor Morrison, objevit se může i lámavost a celková slabost nehtů, jejichž růst souvisí se stavem kostí. Změn si budete moci všimnout po pobytu na sluníčku nebo po namočení rukou do vody. Lidé, kteří mají ve své rodině někoho s tímto nebezpečným onemocněním, poté mají vyšší riziko, že se objeví i u nich, varuje lékařka Angelica Balingit. Je proto dobré být obzvláště na pozoru a v případě jakékoli nejasnosti se poradit se svým lékařem.

Bolesti dolní části zad mají své spouštěče. Mezi příčiny patří i nezdravé sezení a nedostatek pohybu

Pokud se osteoporóza dostane do pozdějšího stádia

Neléčená osteoporóza může mít fatální dopady na vaše zdraví, a proto je nutné ji léčit co nejrychleji. V důsledku jejího zanedbání se mohou podle Healthline objevit další symptomy, jako například:

  • ztráta výšky,
  • zlomeniny i při menších pádech, nebo dokonce silném kýchnutí či kašli,
  • bolest zad, krku či kompresivní zlomeniny v páteři,
  • přikrčený postoj a lámání obratlů,
  • zhoršené dýchání v důsledku zvýšeného tlaku na dýchací cesty a omezené expanze vašich plic.
noha v sádře
Fotografie: Freepik

Co se pak týče prevence onemocnění, můžete se zaměřit zejména na pravidelnou fyzickou aktivitu, radí lékařka Nancy Carteron. Právě pohyb pomáhá udržovat kosti a klouby v dobré formě, tudíž bude vaše riziko oproti ostatním výrazně nižší. Zároveň se pokuste jíst více potravin bohatých na vápník, jako jsou například nízkotučné mléčné výrobky, brokolice, fazole nebo luštěniny, růžičková kapusta nebo zelí. Na ZdravémStravování jsme již dříve uváděli, jak důležitá je prevence osteoporózy a jak si můžete připravit chutný nápoj bohatý na vápník.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]