Příznaky krevní sraženiny, které je nutné si uvědomit včas, jinak hrozí vážné komplikace

Fotografie: Freepik

Sraženiny v krvi se většinou samy rozpustí. Pokud se to ale nestane nebo si vytvoří příliš velká, může to zablokovat průtok krve a je to předpoklad pro zdravotní problémy.

Může to mít i fatální následky, proto krevní sraženiny nepodceňujte. Sraženina, která se vytvoří v tepně může způsobit infarkt nebo mrtvici. Pokud k ní dojde v žíle, můžete cítit velkou bolest nebo uvidíte otok. Návštěvou lékařské pohotovosti byste museli řešit žilní trombózu nebo plicní embolii.

Fotografie: Freepik

Krevní sraženina vzniká při zlomenině nebo když zatáhnete sval

Krevní sraženinu si můžete udělat, pokud si zlomíte kost nebo silněji zatáhnete sval. U některých lidí je ale šance krevní sraženiny vyšší, a to například, pokud se zotavují po operaci nebo musí mnoho hodit sedět. Větší pravděpodobnost mají lidé s nadváhou nebo obezitou, stejně jako ti, kteří trpí cukrovkou nebo mají vysokou hladinu cholesterolu.

Vážným příznakem krevní sraženiny jsou dýchací problémy. Může to být známka toho, že máte sraženinu v plicích nebo na srdci. Vaše srdce může bít rychleji, někdy se budete více potit a budete se cítit slabí. Bolest hlavy nastane, pokud se sraženina udělá v jakékoliv části mozku. Pokud máte podezření na krevní sraženinu, okamžitě navštivte svého lékaře nebo pohotovost.

Fotografie: Freepik

Pokud krevní sraženinu nebudete řešit, mohou se dostavit vážné problémy

Lékař může předepsat léky, které krevní sraženinu rozbijí nebo přistoupí k léčbě chirurgickým zákrokem. Nikdy si ale sraženinu nelečte sami, protože je to velmi vážná věc a následky mohou být fatální a nemůžete si být jisti, že se jedná o ni, dokud za sebou nebudete mít lékařskou prohlídku.

Kromě již zmíněných příznaků může nastat také bolest na zadní straně lýtka. Jestliže dlouho sedíte nebo jste nemocí a upoutaní na lůžko, může se stát, že krevní sraženina vznikne v noze. Bolest ucítíte, pokud vstanete nebo budete déle chodit. Noha bude zarudlá a může se objevit otok.

Zdroj: Healthline