Důležité potraviny pro zdravé klouby. Rozlučte se s dlouhodobou bolestí

Fotografie: Freepik

Pečujte o své klouby a dopřávejte jim vše, co pro svou normální funkci potřebují. Tyto potraviny obsahují důležitý prvek, který vám k tomu dokonale pomůže, potvrzuje lékař Michael W. Smith.

Klouby patří mezi součásti těla, které jsou každodenní život nesmírně důležité a nepostradatelné. K tomu, aby však byla zajištěna jejich bezproblémová funkce, musí být klouby zdravé a opečovávané. Proto je nesmírně důležité dodržet některé základní kroky v péči, a především klouby vyživovat a dopřávat jim vše, co pro svůj účel potřebují.

Zdravé klouby – klíč k pohybu

To, že klouby jsou pro zdravý pohyb nesmírně důležité, ví téměř každý. Méně lidí už však ví to, jak o klouby správně pečovat tak, aby byly plné sil a mohly díky tomu plnohodnotně zastávat svou funkci. Klíč je tak, podobně jako u většiny věcí v lidském těle, ukrytý právě ve stravě a správném životním stylu, který je v tomto směru nesmírně důležitý.

Fotografie: Freepik

Je tak potřeba svému tělu i svým kloubům dodávat veškeré složky, které potřebují, počínaje vitamíny a minerály a konče látkou, která je pro zdraví i pevnost kloubů nepostradatelná. Jedná se o tzv. kolagen, bez kterého by byly naše pohybové možnosti pravděpodobně úplně na nule a zcela nepoužitelné.

Základní prvek kolagen

Kolagen je tedy látka, která tvoří nezbytnou součást kostí, chrupavek, tkání a také především kloubů. Bohužel však její tvorba není neomezená a je tak potřeba, aby se kolagen do těla pravidelně dostával a mohl se tak podílet na udržování kloubního zdraví v rovnováze. Kde však k takovému kolagenu přijít, aby jej bylo dostatek pro celé tělo?

Fotografie: Freepik

Mnoho lidí již určitě slyšelo o nejrůznějších kolagenových doplňcích stravy nebo gelech, které se vstřebávají přímo do potřebných míst a dokážou tak zdraví kloubů podpořit. Ano, jedná se o účinný způsob, jak tuto lásku získat, existuje však ještě jeden, který je snazší a také podstatně levnější. Jedná se totiž o přijímání kolagenu ze stravy, ve které je jej dostatek. O které potraviny se ale jedná?

Zvířecí želatina

Zvířecí želatina je zjednodušeně řečeno pokrm nebo pochoutka, která je připravená vařením zvířecích nebo také rybích kostí a chrupavek. Jedná se tak snad o nejbohatší zdroj kolagenu a dalších prospěšných látek, které jsou pro zdraví kloubů velice důležité. Mezi ně patří například kyselina hyaluronová, která se v těle rozhodně neztratí, a také celá řada vitamínů a minerálních látek.

Fotografie: Freepik

Česnek

To, že česnek patří obecně mezi jedny z nejzdravějších druhů zeleniny, je obecně známým faktem. Pouze málokdo však ví, na co vše je česnek dobrý a že umí dokonale vyživit také celou kloubní sestavu. Obsahuje totiž síru, která je pro syntézu kolagenu nezbytnou složkou, a také kyseliny, které napomáhají obnovit poškozená kolagenová vlákna v kloubech a ty jsou tak mnohem silnější a pevnější.

Fotografie: Freepik

Sója

Další, pro klouby prospěšnou látkou, je také sója a kvalitní sójové výrobky. Tato látka (počítáme pouze čistou sóju bez chemických přísad a úprav) totiž obsahuje hned celou řadu přírodních složek, jako jsou genistein a isoflavonoid, které stimulují a podporují tvorbu kolagenu v těle a tím vytváří jeho dostatečné množství.

Fotografie: Freepik

Rajčata

Další z řady zdravých a obecně prospěšných potravin jsou také rajčata. Ty totiž obsahují hned několik důležitých vitamínů a minerálů, které jsou pro zdraví kloubů nepostradatelné. Krom toho obsahují rajčata také lykopen, což je velice silný antioxidant, který bojuje proti aktivitám enzymu kolagenózy, který znatelně přispívá k degradaci a celkovému poškození kolagenu a tím také k zhoršení stavu kloubů a jejich zdraví.

Fotografie: Freepik

Tmavé ovoce a zelenina

Pod tmavým ovocem a zeleninou je nejlepší představit si takové potraviny, jako je lilek, borůvky, červená cibule i paprika, višně a další. Ty tak obsahují potřebné bioflavonoidy které chrání kolagenová vlákna a také další pojivé tkáně před možným poškozením. Krom toho obsahují také velký podíl vitamínu C a dalších vitamínů, které nikdy nejsou na škodu.

Fotografie: Freepik

Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny sice neobsahují kolagen ani látky, které by podporovaly jeho tvorbu nebo pevnost, zato však obsahuje potřebné látky, které si hravě poradí v případě, že tělo napadne nějaká nehezká bakterie nebo toxin, který by způsoboval záněty kloubního nebo kostního systému. Navíc tyto kyseliny napomáhají vzat látky, které jsou pro kloubní zdraví důležité a tím také nepostradatelné.

Fotografie: Freepik

Kurkuma

Podobně jako omega 3 mastné kyseliny, i kurkuma má vlastnosti, které spíše než jako samotná podpora kolagenu, působí jako účinný bojovní proti zánětům. Díky svým antioxidačním, protizánětlivým, analgetickým a protinádorovým účinkům je navíc kurkuma látkou, která je prospěšná pro celé tělo jako celek.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]