Příznaky celiakie jsou snadno zaměnitelné s jinými nemocemi. Zejména těmto věnujte zvýšenou pozornost

Fotografie: Depositphotos

Je důležité znát běžné příznaky celiakie, abyste mohli včas zasáhnout a přestat trápit své tělo touto bílkovinou. Jinak se u vás může projevit spousta nepříjemných zdravotních komplikací.

Celiakie je autoimunitní onemocnění známé jako nesnášenlivost lepku, které způsobuje vážné poškození střev po jeho požití. Lepek je bílkovina obsažená především v obilovinách, například v pšenici, žitu, ječmenu atd. Nemoc je celkem běžnou, podle světových statistik je diagnostikována u 1 člověka ze 100. Spousta lidí však nemusí ani tušit, že celiakií trpí, což zvyšuje riziko střevních problémů. Pozor bychom si měli dát především na tyto typické příznaky, říká lékařka Jerlyn Jones.

Zácpa, průjem nebo nadýmání

Jednou z hlavních známek, že trpíte intolerancí na lepek, je porucha trávení, kterou mohou představovat zácpa, průjem, nadýmání nebo bolesti břicha. Tyto příznaky jsou však společné i s jinými rozšířenějšími onemocněními, například se syndromem dráždivého tračníku. To ztěžuje diagnózu celiakie, proto je dobré při zvýšeném výskytu potíží s trávením vyhledat odbornou pomoc.

Suchá kůže a svědění

Kožní problémy jako suchá kůže, svědění a puchýřky mohou také značit přítomnost celiakie. Jedná se o nejvýraznější příznaky, zvláště, pokud se abnormality na pokožce špatně a nepřirozeně dlouho hojí. Věnujte pozornost především vřídkům a také suchým a zarudlým skvrnám na loktech, kolenou, hýždích, ramenou, zádech a na kostrči.

Fotografie: Pixabay

Hubnutí bez zjevného důvodu

Ke ztrátě tělesné hmotnosti může dojít z několika důvodů. Pokud však hubnete, aniž byste drželi redukční dietu nebo byli výrazně fyzicky aktivní, může se jednat o příznak celiakie, která je často doprovázena nevolností, zvracením nebo ztrátou chuti k jídlu. Všechny tyto faktory jsou důvodem k neodkladné návštěvě lékaře.

Chronická únava s výdejem energie

Kvůli zánětu způsobeného celiakií vede náš imunitní systém velmi náročný boj, což znamená značný výdej energie. S poklesem absorbovaných živin je hladina energie příliš nízká, což způsobuje chronickou únavu. Pokud jste tedy neustále unavení, aniž byste vyvíjeli fyzickou námahu, poraďte se se svým lékařem.

Fotografie: Pixabay

Všichni, kdo trpí nesnášenlivostí lepku, musí být velice pečliví ve výběru potravin. Dnešní moderní doba naštěstí nabízí na trhu spoustu surovin určených speciálně pro jedince s tímto onemocněním, nicméně i tak je potřeba vždy důkladně číst složení na obalech. Požití i malého množství této bílkoviny může vyvolat výše uvedené zdravotní problémy, včetně bolesti kloubů, neschopnosti trávit laktózu nebo deprese.

Zdroj: Healthline