Změny na těle, které prozrazují intoleranci lepku. Některé z nich jsou nenápadné, následky však závažné

Fotografie: Depositphotos

Lepek je tichý zabiják a může způsobit chronické poškození vašeho těla. Pro udržení dobrého zdraví je opravdu důležité zjistit, zda máte nesnášenlivost lepku, nebo ne.

Nesnášenlivost lepku je v poslední době velmi populární slovní spojení. Cítíme se špatně, bolí nás žaludek, naše zdraví se celkově zhoršuje, a tak si říkáme: možná je to celiakie, možná mám intoleranci na lepek. Často se bez odborné konzultace vzdáváme lepku, protože je to teď módní a všichni říkají, že lepek je špatný. Celiakie je však závažné onemocnění, které nelze ignorovat, a navíc se jím lze nakazit i bezmyšlenkovitým vysazením lepku. Než se tedy rozhodnete přestat ho konzumovat, navštivte svého lékaře a nechte se otestovat, radí doktorka Katherine Marengo.

Co znamená nesnášenlivost lepku?

Lepek je přírodní protein, který se nachází v obilovinách. Najdeme ho tedy v cereálních výrobcích – nejvíce je ho v pšenici a zrna, která neobsahují lepek, jsou oves, rýže a kukuřice. Lidé s nesnášenlivostí lepku si však musí hlídat nejen stravu, ale i případnou křížovou kontaminaci. Co to znamená? Pokud výrobní závod, který vyrábí kukuřičné lupínky, vyrábí i výrobky s lepkem, může v malém množství zůstávat například na dopravních pásech a kontaminovat lepkem teoreticky bezlepkové výrobky.

Nesnášenlivost lepku má četné příznaky, které se týkají především trávicího systému. Naproti tomu celiakie není jen o tom čas od času se cítit špatně. Jde o nebezpečné onemocnění, které může vést například k rakovině tlustého střeva. Konzumace lepku je spojena s destrukcí střevních klků a horším vstřebáváním živin. Co všechno vám tato intolerance může způsobovat?

Nedostatek železa

Pokud je u vás při běžném krevním testu zjištěn nedostatek železa, může to znamenat celiakii, zejména pokud je doprovázena dalšími příznaky. Mohou se objevit rovněž časté silné migrénové bolesti hlavy nebo hormonální problémy a silné příznaky PMS u žen.

Fotografie: Freepik

Vyrážka na loktech nebo kolenou

Škrábete se? Častým příznakem celiakie je svědivá a často puchýřovitá vyrážka na loktech nebo kolenou. Jedná se o jeden z příznaků, který často vede k diagnóze a může se rozvinout, pokud není celiakie léčena.

Břišní problémy

Celiakie se může projevovat mnoha bolestivými příznaky v trávicím systému, ať už jde o nadýmání, řídkou stolici, nevolnost nebo křeče. Konzumace potravin obsahujících lepek způsobuje tvorbu velkých bílkovinných fragmentů, které stimulují zánětlivou reakci ve střevní stěně.

Bolesti zad

Může se to zdát obzvlášť překvapivé, ale zánětlivá reakce způsobená nesnášenlivostí lepku se projevuje mnoha způsoby, jedním z nich je bolest zad. Většina z nás neví, že existuje přímá souvislost mezi funkcí zažívacího traktu a bolestmi zad, protože namáhaný zažívací systém může způsobovat bolesti svalů.

Fotografie: Freepik

Husí kůže na ramenou

U osob s celiakií je lepek schopen vyvolat široké spektrum zánětlivých a autoimunitních onemocnění. Může způsobit zánět nebo alergické reakce kdekoli na těle, které se často objevují na kůži. Pokud máte na pažích neustále husí kůži, známou také jako žilní keratóza, může se jednat o jednu z takových reakcí.

 Změna nálad, depresivní stavy

Ne nadarmo se říká, že náš druhý mozek se nachází ve střevech. Jedním z nejčastějších vedlejších účinků celiakie je její dopad na naši náladu. Střevo je jedním z klíčových producentů serotoninu, jehož produkce se snižuje, pokud trpíme nesnášenlivostí lepku.

Problémy se zuby

Je prokázáno, že přítomnost celiakie se může rovněž odrazit na kvalitě zubů. Problémy vznikají v důsledku špatného vstřebávání živin způsobeného poškozením střev, což vede k oslabení zubů a vzniku zubního kazu.

Zdroj: Healthline