7 alarmujících projevů těla, které nelze ignorovat. Varují před ohrožením zdraví

Fotografie: Depositphotos

Když propukne nějaká nemoc, často o sobě dává vědět příznaky, které není radno podceňovat. Ne vždy jsou signálem onemocnění, je proto vhodné jim věnovat pozornost.

Je-li lidský organismus fit a nic mu nechybí, pak se to projeví i na dobré kvalitě vlasů, pokožky a člověka nic netrápí. Onemocnění vnitřních orgánů se navenek projevuje řadou vnějších symptomů, čehož si všímali lékaři už od starověku. Dobrý pozorovatel byl schopný si příznaky na těle spojit s konkrétní nemocí. Platí to i dnes, kdy bychom si měli všímat všeho, co vybočuje z běžného normálu. Rozhodně se však nelečte sami, ale ve spolupráci se svým praktickým lékařem. Více prozradil doktor Steven Doerr.

1) Citlivost očí na jasné světlo

Máte pocit, že vám jasné světlo nedělá dobře? Možná jste trochu více holdovali konzumaci alkoholu nebo tabáku. Je tedy vhodné s tím přestat. Citlivost na jasné světlo ovšem může znamenat také přítomnost nedostatku vitamínu A, případně se jedná o jeden z příznaků senné rýmy.

Fotografie: Depositphotos

2) Barva očního bělma

Normální barva očního bělma je bílá. Někdy ale může zčervenat i zežloutnout. Co to vypovídá o vašem zdraví? Červené oční bělmo může předznamenat vyšší krevní tlak, zatímco žlutá barva hovoří o problému s vysokým obsahem bilirubiny, tedy o potížích v játrech. Může se jednat i o hepatitidu, pro kterou je žloutenka typickým symptomem.

3) Povlak na jazyku

Objeví-li se bílý nebo šedavý povlak na jazyku, hovoří to o možnosti problémů s trávením. Tyto jsou navíc doprovázeny zarudnutím okrajů jazyka. Jestliže se ale objeví otok rtů nebo suchá kůže, může to značit nedostatek železa v těle. Jídelníček by bylo třeba obohatit o petržel, ryby, játra, jablka a citrusové plody a vynechat pití čaje a kávy, které brání vstřebávání tohoto prvku.

4) Praskliny v koutcích úst

Svalová únava, vypadávání vlasů, praskliny v koutcích úst a problémy s koncentrací – to vše ukazuje na nedostatek vitamínu B2 neboli riboflavinu v lidském organismu. Pomůže jíst třeba pivovarské kvasnice, případně si koupit potravinový doplněk s obsahem tohoto vitamínu, nejlépe rovnou B-komplex. Z potravin je vhodné jíst vejce, mléčné výrobky, ořechy, rajčata, broskve, hrušky, sóju nebo květák.

Fotografie: Depositphotos

5) Sucho v ústech

Když chybí v organismu vitamín B3, tedy kyselina nikotinová, objeví se zároveň sucho v ústech a člověk může být podrážděný. Je proto vhodné stravu doplnit drůbežím a hovězím masem, ořechy či naklíčenými semeny. Sucho v ústech se ale pojí také s nemocí cukrovkou, případně se zánětem slinných žláz.

6) Šupinky na kůži

Nedostatek vitamínů A a B2 se projeví šupinatěním pokožky. Pokud je doprovázeno zároveň i svěděním a zánětem, je na místě návštěva dermatologa, protože se může jednat o počínající nepříjemné plísňové onemocnění, které je třeba začít léčit.

7) Pomalé hojení ran

Snížené množství zinku v organismu se přihlásí pomalým hojením ran. Pokud na to trpíte, zaměřte svoji stravu na konzumaci mořských plodů, červeného masa a luštěnin. Zinek totiž patří k nejdůležitějším minerálům, které náš organismus nutně potřebuje.

Zdroj: Prevention, MedicineNet

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]