Přirozené ředění krve: Přírodní látky, které snižují tvorbu smrtelných krevních sraženin

Fotografie: Depositphotos

Kdo by si nepřál mít zdravé srdce, cévy a žíly, což je také jednou z podmínek dožití se vyššího věku. Nebezpečné mohou být zejména sraženiny krve.

Infarkt myokardu nebo mozková mrtvice velmi často vznikají ucpáním cévy krevní sraženinou. Ta se tvoří vlivem poruchy srdečního rytmu, při operacích nebo také při letu letadlem. Na srážení krve se podílejí dva procesy – agregace a koagulace. To první je shlukování krevních destiček, to druhé pak srážení a spojování vláken krevních bílkovin. Podle toho je pak třeba použít vhodnou léčbu. Jí ale může předcházet i konzumace přírodních látek, které omezují tvorbu krevních sraženin, říká lékařka Stacy Sampson.

Poraďte se se svým lékařem

Jestliže chcete použít přírodní prostředky a podpořit jimi léčbu srážení krve, je vhodné se nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem. Důležité zejména je, aby nedocházelo k ovlivňování léků, které by pak léčení mohlo nepříjemně zkomplikovat. Je proto nevhodné využívat současně přírodní léčbu a předepsané léky, aniž byste se na tom předtím se svým lékařem domluvili.

Kurkuma

Už dlouho se ví, že kurkuma je nejen kořením, které dodá jídlu specifickou chuť i barvu, ale také výborným prostředkem na spoustu neduhů. Díky protizánětlivým a antikoagulačním účinkům je možné je použít pro léčení tvorby krevních sraženin. Můžete ji přidat do polévek, uvařit si zlaté mléko nebo ji můžete jen zalít horkou vodou a připravit si uklidňující čaj.

Zázvor

Dalším přírodním prostředkem, který má protizánětlivé účinky, je zázvor. Velmi často se používá při léčba nachlazení. Obsahuje však také přírodní kyselinu zvanou salicylát, který je silným ředidlem krve. Zázvor je možné používat čerstvý i sušený. Najde uplatnění při pečení i vaření a můžete si z něho uvařit čaj.

Fotografie: Pixabay

Kajenský pepř

Přírodní salicyláty obsahuje také kajenský pepř, čímž se řadí mezi přírodní prostředky na léčbu tvorby krevních sraženin. Je však poměrně hodně silný a ne všichni lidé ho dobře snášejí. Je proto vhodné začít s malými dávkami. Víte, že kajenský pepř léčí i vysoký krevní tlak?

Vitamín E

Není bez zajímavosti, že ke snižování tvorby krevních sraženiny přispívá i vitamín E. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve, by ho proto neměli konzumovat ve velkých dávkách. Nebezpečné množství je nad 400 IU za den. Vitamín E je ale obsažen i v některých potravinách. Najdete ho například v mandlích, slunečnicovém oleji či v celozrnném pečivu.

Česnek

Ředit krev napomáhá i česnek. Jeho účinky ale bývají malé a krátkodobé. I přes to se však nedoporučuje konzumace velkých dávek česneku 7 až 10 dní před plánovanou operací. Jistota je jistota. Kromě toho má česnek výrazné antibiotické účinky a zároveň čistí cévy.

Fotografie: Pixabay

Ginkgo biloba

Tradičním přírodním prostředkem proti tvorbě krevních sraženin je ginkgo biloba. Listy z tohoto stromu využívali už staří Číňané před tisícem let. Je výborný i na problémy s pamětí. Je doporučován ke konzumaci zejména starším osobám, kterým pomáhá s potížemi, jež přináší vyšší věk.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]