Koronární srdeční choroba: Varovné signály, které by měl znát každý bez výjimky

Fotografie: Depositphotos

Srdce je vyživované a okysličované koronárními tepnami. Koronární srdeční choroba je onemocnění těchto tepen, říká lékařka Stacy Sampson.

Onemocnění je způsobené tvorbou aterosklerotických plaků na stěnách koronárních tepen. To má za následek zúžení jejich lumenu a obstrukci průtoku krve. Pokud se krev dostane do myokardu přes tyto tepny, nestačí to pro potřeby srdce a dojde k bolesti srdce nebo k ischemii. Ačkoli má většina pacientů s ischemickou chorobou stejný problém, mohou mít jiné příznaky.

Může se vyvinout selhání srdce

U malého procenta pacientů se může vyvinout srdeční selhání bez jakýchkoli varovných příznaků. Většinou se však objeví alespoň některé. V první řadě může jít o bolest na hrudi. Ta pochopitelně není vždy způsobená ischemickou chorobou a je obtížné ji odlišit od jiné bolesti. Objevit se může také stabilní angína. Ta je způsobená cvičením a odeznívá s odpočinkem. U ischemické choroby srdeční pochází bolest ze svalových vláken srdce. Ta nemají pro práci, kterou vykonávají, dostatek kyslíku. Může k tomu dojít například při chůzi do kopce nebo když fouká.

Fotografie: Freepik

Problém se může objevit také při chůzi do schodů. Vyvinout se však může i po mírném úsilí, jako je oblékání. Zhoršuje se v chladu a při cvičení po jídle. Koronární srdeční choroba může přejít do další fáze, a to do nestabilní anginy pectoris. Pak můžete chodit jen krátké vzdálenosti a poté přijde bolest. Ta se objeví klidně jen po lehké práci doma.

Nestabilní angina pectoris může vést k infarktu. Při infarktu můžete cítit bolest stejnou jako při angíně, ale místo toho, aby se vám při odpočinku ulevilo, se bolest zhoršuje. Pacienti s infarktem se hodně potí, a přitom mají studenou kůži.

Fotografie: Unsplash

Může dojít na nevolnosti a třepotání srdce

Někteří lidé s infarktem nikdy neměli příznaky ischemické choroby, ale měly příznaky anginy pectoris kvůli postupnému uzávěru koronárních tepen. Rozdíl mezi angínou a infarktem je v tom, že zatímco angína opouští srdeční sval s malým množstvím kyslíku, v infarktové části srdečního svalu umírá kvůli nedostatku kyslíku. Jen asi v pětině případů jsou příznaky srdečního záchvatu mírné a často jsou zaměňované za zažívací potíže. To platí hlavně u starších osob a pacientů s diabetem. Pacienti s ischemickou chorobou mohou mít také problémy se srdečním rytmem.

Fotografie: Flickr

Nepravidelnost srdečního rytmu je však pravděpodobnější po infarktu myokardu. Z toho důvodu lékaři většinou předepisují léky, které by tento problém měly vyřešit. Pokud by bylo třepotání srdce doprovázené mdlobami, dušností nebo bolestmi hrudi, měli byste to sdělit svému lékaři. Kromě toho se u osob se srdečním selháním může objevit také dušnost. Pokud srdce nefunguje tak, jak má, v tkáních se hromadí tekutina, a právě tím vzniká dušnost.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]