Příčiny vzniku celulitidy, které zvládne ovlivnit každá žena. Krásně hebké hýždě a nohy jsou na dosah ruky

Fotogorafie: Depositphotos

Pomerančová kůže neboli celulitida je estetickým problémem, který trápí téměř všechny ženy bez rozdílu postavy. Mají ji ty štíhlé i plnoštíhlé. Příčinou vzniku jsou hlavně dědičné předpoklady.

Celulitida, která se vyskytuje nejvíce u žen, je způsobena tím, že ženy mají v oblasti jejího výskytu tenčí pokožku. Tato místa jsou také náchylnější k ukládání tuku. K tomu je třeba ještě přidat i hormonální příčinu, říká lékařka Catherine Hannan. Ženám celulitida na sebevědomí příliš nepřidává. Buď se s ní naučí žít, nebo vyzkouší některou z metod na její odstranění.

Jak často se celulitida vyskytuje

Je zajímavé, že celulitida je kosmetický problém, který se vyskytuje převážně u žen. Pánové jí trpí zřídka. Kromě toho jsou někteří lékaři toho názoru, že se ani o kosmetický problém nejedná, ale ve skutečnosti jde o normální stav pokožky žen. Ukazovalo by na to vysoké procento ženské populace, jež celulitidu má. Je to 80 až 98 procent žen.

V minulosti se lidé nad celulitidou nijak nepozastavovali a připadala jim běžná. Za estetický problém se poprvé začala považovat až ve 20. letech minulého století. Souvisí s tím i tlak společnosti na nutnost zachování věčného mládí, štíhlosti a krásné pokožky. Celulitida v současné době patří mezi nejvíce skloňované kosmetické problémy.

Jaké jsou příčiny celulitidy

Kromě zmíněných dědičných předpokladů se na vzniku celulitidy podílejí i další faktory. Mezi ně patří mimo jiné i věk, kouření či nadváha. U žen s přebytečnými kilogramy se celulitida vyskytuje častěji než u štíhlých. Nedá se ale říct, že by se ženám s optimální hmotností celulitida vyhýbala. Které další příčiny mohou za její vznik?

Fotografie: Depositphotos
  • Špatný krevní oběh: Nesprávně fungující krevní oběh je jedním z možných důvodů, proč celulitida vzniká. Jsou to zejména křečové žíly, které za to mohou. Pomůže sport, masáž na podporu krevního oběhu a dodržování pitného režimu.
  • Hormonální důvody: Ženské hormony estrogen a progesteron jsou zodpovědné za ukládání tuku. Vznik celulitidy může podporovat i užívání hormonální antikoncepce.
  • Životní styl: Nedostatek pohybu, konzumace sladkých a slaných pochoutek, alkoholu, kouření a nedostatečný pitný režim také vedou ke vzniku pomerančové kůže.
  • Zadržování vody: Další příčinou vzniku celulitidy může být konzumace nadbytečného množství soli. Kdo se chce pomerančové kůži vyhnout, neměl by si jídlo dosolovat a celkově solení omezit.
  • Hromadění toxinů v těle: Čas od času je dobré tělo detoxikovat a pomoci mu se zbavit nastřádaných toxinů. To může omezit i celulitidu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]