Pomerančová slupka do nepatří do koše, má řadu léčivých účinků

Chcete-li zvýšit sílu své imunity, pak možná konzumujete hodně citrusových plodů. Třeba pomerančů. A pomerančová slupka obvykle končí v koši. A to platí i o jiném ovoci, ze kterého jíte jenom dužinu. Samozřejmě v tomto směru dobře děláte, protože tyto druhy, jak známo, jsou skvělým zdrojem vitamínů.

Určitě to není špatná volba – citrony, pomeranče i grepy vám mohou pomoci překonat náročné období a podpořit vaši obranyschopnost. Jenže nemusí to skončit jen samotným pojídáním dužiny. Divili byste se, ale zrovna takové pomerančové slupky vám toho stále mají mnoho co nabídnout. Rozhodně byste je tedy neměli vyhazovat, ale spíše se naučte je využít ve váš prospěch.

Pravdou totiž je, že pomerančové slupky jsou možná ještě daleko zdravější než celá dužina. Obsahují flavonoidy a další důležité vitamíny a minerály, které v dužině chybí. Jenže v dnešní době je velký problém v tom, že ovoce, které koupíte v supermarketech je vždy chemicky ošetřeno a konzumovat takové slupky by vás mohlo stát zdraví. Proto je nutné kupovat pouze bio ovoce, které má zcela neošetřenou kůru. Může to být docela oříšek takové pomeranče sehnat, ale za ty benefity to rozhodně stojí.

Zajímavé například je, že zatímco dužina pomeranče obsahuje „jen“ 71 miligramů vitamínu C, slupka jej má až dvakrát tolik. Dále v ní najdete vápník, hořčík, kyselinu listovou, vitamíny A a B a také vlákninu.

Proti rakovině

Několika výzkumy bylo dokázáno, že pomerančové slupky jsou spolehlivou prevencí, pokud jde o riziko rakoviny. Právě flavonoidy obsažené v kůře inhibují určitý typ bílkoviny, která je odpovědná za rozvoj rakovinného bujení. Pravidelná konzumace pomerančové kůry nebo alespoň různých výrobků z ní může mít prokazatelné efekty na prevenci této nebezpečné nemoci.

Pro zdraví plic

Jak už asi dobře víte z vlastní zkušenosti, vitamín C dokáže účinně bojovat proti nachlazení, a tak posiluje i vaše plíce a pomáhá jim rychleji regenerovat. Vitamín C totiž také rozpouští nadbytek hlenů a ulevuje plícím.

Pomoc cukrovkářům

Cukrovkou dnes trpí ohromné množství lidí. Na vině je samozřejmě náš nevhodný životní styl, takže do jisté míry si za tyto potíže můžeme sami. Pokud chcete vašemu tělu v boji s touto nemocí pomoci, vsaďte právě na pomerančovou kůru. Obsahuje totiž pektin, látku, která je dobře známá pro své účinky na snižování hladiny cukru v krvi. Společně s vhodnými léky můžete své zdraví přírodně podpořit.

Pomáhá s hubnutím

I pokud by se vám hodilo shodit nějaké to kilo dolů, pomerančová kůra vám může udělat dobrou službu. Je totiž plná vlákniny – a ta, jak víme, je skvělým pomocníkem v boji proti hladu. Udrží nás totiž déle syté a zabraňuje nutkání pořád někde něco uždibovat, i když jste vlastně před chvílí jedli.

Na křečové žíly není nic lepšího

Pomerančová slupka obsahuje látku, která vám uleví od potíží s křečovými žilami a žilní nedostatečností. Tato látka se nazývá hesperidin. Běžně je součástí celé řady přípravků zvaných venofarmaka či venotonika, která podporují žilní systém. V pomerančové kůře se ale vyskytuje v přirozené formě a snadněji se v těle zpracovává a působí. Proč tedy utrácet za drahé preparáty a nevyužít raději slupku z čerstvého ovoce?

Zlepšuje zdraví střev

Právě již výše zmíněná vláknina je klíčovou živinou pro zdravé trávení. Pomáhá našim střevům, aby potravu zpracovávaly ve správném tempu tak, abychom ze stravy získali dostatek všech živin a důležitých vitamínů a minerálů. Udržuje také zdraví střevní mikroflóry, a vy se tak konečně zbavíte všech nepříjemných střevních potíží jako je nadýmání, zácpa nebo průjem.

Lepší spánek a odpočinek

Hlavním zdrojem esenciálních olejů je kůra z pomeranče. Ty se přitom již odpradávna používaly při uvolnění organismu nebo při problémech s nespavostí. Jestliže se vám nedaří večer rychle usínat nebo nedokážete vhodně odpočívat, pak vám právě pomerančová kůra může pomoci.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]