Příčiny, které mohou způsobovat bolesti vašich ramen

Ramena jsou nejvíce pohyblivé klouby v těle. A každý, koho někdy rameno bolelo ví, že nejde o příjemnou záležitost. Bolest ramene dokáže hezky potrápit. Minimálně jedna ze čtyř žen ve věku 20 až 55 let, si stěžuje na bolest ramene. Jsou to právě ramena, která jsou náchylná ke zranění, natažení či natržení svalů nebo vazů. Mimo úrazů mohou bolest způsobovat různá onemocnění – zánět, tření v kloubu, osteoartróza a další.

Ramena nám zajišťují flexibilitu a volný pohyb paží. Pokud nás tedy bolí ramena či rameno, může být problematické provádět i běžné každodenní činnosti, jako oblékání, česání apod. Při bolestech ramen, se nedá bez obtíží zvedat těžké předměty, zvedat ruce nad hlavu nebo dokonce sportovat. Existují i věci (zlozvyky), kterým jdeme bolesti naproti. Které to jsou?

Špatné sezení

Budete se možná divit, ale většina lidí neumí správně sedět. Není náhodou, že na bolest ramen si stěžují nejčastěji úřednice a lidé, kteří mají sedavé zaměstnání. To se dá napravit správným sezením. Jen kvalitní kancelářská židle není zárukou. Důležité je naučit se správně sedět.

Rozhozené hormony

Možná si říkáte, co mají hormony společného s rameny? Hormon estrogen ovlivňuje syntézu kolagenu, což činí klouby žen snáze zranitelnější a pomalejší k hojení (snadno dojde k přetažení), říká fyzioterapeut Jessica Hettlerová, certifikovaná sportovní a ortopedická specialistka. Nejvíce náchylné jsou k poranění vazů ženy v luteální fázi (od ovulace až do začátku vašeho období), takže dávejte pozor na vaši formu a intenzitu cvičení (zátěž na ramena) během této doby měsíce, abyste zabránili zranění.

Nošení kabelky

Pokud si vezmete každý den tašku stejným způsobem, zejména jedná-li se o super těžkou kabelku (například nosíte denně notebook), způsobuje to, že se rameno rychleji unaví a doslova obnosí. Zkrátka jedno rameno zatěžujete, druhé odpočívá. Lepší je nosit menší a lehčí kabelku s širšími popruhy. A pokud je to možné, střídat tašku a nenosit ji pouze na jedné straně. Vhodné je také střídat kabelku/tašku přes rameno a batůžek na záda.

Podprsenka

Pokud jste majitelkou většího poprsí, může vaše podprsenka způsobovat rýhy v horní části ramen. Lepší je nosit podprsenku sportovního typu nebo s širokými ramínky. Zarývání se ramínek do ramen může deformovat ramenní svalovou fascii, vysvětluje sportovní fyzioterapeut Dr. Deirdre McGhee. Což může být ve finále velmi bolestivé.

Ochablost

O cvičení se dobře ví, že posiluje svaly i ducha. Přesto stále existuje velký počet lidí, kteří mají sedavé zaměstnání a stejně si nenajdou čas, aby protáhli své tělo. Výsledkem jsou bolesti různého typu, včetně zad. Nemusíte zvedat činky, pokud vás to nebaví, můžete vykonávat cviky s vlastní váhou, cvičit s pružinami, fitness míčem, jógu pro fascie, plavat a další cviky.

Obrázky: pixabay.com