Nevysvětlitelná únava a další zvláštní projevy na těle, které májí lidé tendenci přehlížet. Přitom se jedná o akutní SOS

Fotografie: Depositphotos

Únava, otupělost, dušnost, kterou máme tendenci ignorovat a na kterou nás odborníci nabádají, abychom věnovali větší pozornost, protože mohou skrývat problémy.

Problémy jako bolest na hrudi a dušnost vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Jsou ale i další zákeřné nebo tiché příznaky, které často ignorujeme, přičemž by nás měly dovést k lékaři na kontrolu našeho zdravotního stavu. Odborníci připomínají, že mnoho nemocí, jako je vysoký krevní tlak nebo diabetes se často v počátku neřeší, protože postupují tiše, bez příznaků nebo s tak jemnými příznaky, že je máme tendenci ignorovat. Pojďme se tedy podívat, jaké jsou nejčastější mírné příznaky, které jsou často zanedbávány, i když by neměly být. Více prozradila lékařka Elaine K. Luo.

Neustále se cítíte unavení

Únava, která po odpočinku neustupuje a která ztěžuje vaše každodenní činnosti, může být příznakem běžné nemoci, jako je například nachlazení nebo chřipka. Je však možné, že se jedná o příznak jiných vážnějších onemocnění, která by se měla vyšetřit, přičemž pokud únava přetrvává déle než dva týdny a je kombinována se ztrátou zájmu o věci, které vás dříve bavily, pak možnost psychického poruchy, jako je deprese.

Náhle přibýváte na váze

Pokud viník tloustnutí není zřejmý (přejídání) a nemůžete přijít na to, proč jste přibrali, odborníci vysvětlují, že  hormonální změny nebo poruchy, jako je problematická štítná žláza nebo nástup menopauzy, mohou toto přibývání na váze způsobit. Problémy může vyvolávat také zadržování tekutin, což je stav, který může být způsoben vážným onemocněním srdce nebo ledvin a měl by být vyšetřen lékařem.

Máte chronické bolesti

Dá se očekávat, že „bolesti“ a nepohodlí přibývají s přibývajícím věkem. Někdy je to důsledek přirozeného opotřebení nebo problémů, jako je artritida. V jiných případech může být bolest důsledkem autoimunitního stavu nebo jiného systémového onemocnění, které by mělo být vyšetřeno. Jak odborníci vysvětlují, bolest spojená se systémovými onemocněními může být doprovázena dalšími příznaky, jako je hubnutí, bolesti hlavy, nechutenství, noční pocení nebo únava.

Trápí vás dušnost při zvýšené tělesné námaze

Pokud se zadýcháte během cvičení, které jste dříve vykonávali bez překážek, existuje riziko respiračních problémů, jako je astma nebo kardiovaskulární onemocnění, zejména pokud existují souběžné problémy, jako je hypertenze, zvýšený cukr a cholesterol.

Nemůžete se soustředit

Zpomalené myšlení nebo neschopnost soustředit se může pocházet z něčeho tak jednoduchého, jako je nedostatek spánku, ale může to být také vedlejší účinek určitých léků nebo může být způsobeno základním zdravotním problémem. V druhém případě, jak upozorňují odborníci, se mohou objevit i doprovodné příznaky jako nadměrná únava, bolest hlavy, generalizovaná bolest, úzkost a deprese.

Trpíte nespavostí

Potíže s usínáním a poruchy spánku obecně mohou být příznakem problémů se štítnou žlázou, spánkové apnoe nebo ve vzácnějších případech neurologických poruch, jako je Parkinsonova choroba.

Fotografie: Pixabay

Máte necitlivé končetiny

Neignorujte necitlivost nebo mravenčení v rukou, nohou nebo prstech, pokud přetrvávají. Podle oficiálních stránek amerického ministerstva zdravotnictví (NIH) to může být nekontrolovaný diabetes, nedostatečná činnost štítné žlázy nebo neurologické problémy, jako je syndrom karpálního tunelu.

Zdroj: Healthline