Příčiny bolesti slinivky břišní. Mnohdy si lidé za problémy mohou sami

Fotografie: Depositphotos

Bolest slinivky břišní, zejména po jídle, je nepříjemný problém, který může mít závažné dopady na vaše zdraví. Zde najdete vše, co o něm potřebujete vědět.

Slinivka břišní je malý orgán, který se podílí na procesu trávení. Pokud tedy pociťujete její bolest, a to zejména po jídle, mohlo by se jednat o příznak mnoha nebezpečných poruch, jako jsou žlučové kameny nebo žaludeční a střevní potíže, říká lékař Saurabh Sethi.

Slinivka břišní a její funkce

K bolesti slinivky břišní může docházet postupně, nebo může přijít náhle. V každém případě byste se však měli o tomto problému poradit se svým lékařem. Jedním z důvodů, proč k němu dochází, a to zejména po jídle, je jeho porucha – pomáhá totiž vylučovat z těla bílkoviny, které pomáhají rozkládat různé živiny v potravě. Pokud je tedy její funkce poškozena, jakmile budete jíst, dojde k její stimulaci, stáhnutí a uvolnění enzymů do tenkého střeva. Tento proces pak může vést k nepříjemným pocitům a bolesti.

Snížená funkce slinivky břišní může také způsobit poškození tohoto orgánu při konzumaci jídla (zejména v důsledku předčasné aktivace pankreatických enzymů). Za normálních okolností se totiž trávicí enzymy slinivky aktivují, až když ji opustí. Pokud se však během tohoto procesu něco pokazí, mohou se aktivovat předčasně. Trávicí enzymy se poté ve tkáni částečně rozkládají, což může vést k rozvoji zánětu a nepříjemných bolestí.

Příčiny bolesti slinivky

Nejčastější příčinou silné bolesti slinivky břišní jsou žlučové kameny, což jsou malá ložiska žluči, která se hromadí ve žlučovodech. Tento problém však mohou způsobovat také některé léky, úrazy, infekce, silné užívání alkoholu, nádory a genetické poruchy.

Fotografie: Depositphotos

Chronický zánět slinivky břišní je pak obvykle způsoben dlouhodobým nadužíváním alkoholu, vysokou hladinou tuků nebo vápníku v krvi, autoimunitními onemocněními a dalšími zdravotními problémy. Bolest může časem způsobit trvalé poškození a zjizvení tohoto životně důležitého orgánu.

Léčba nepříjemné bolesti

Pokud po jídle často pociťujete bolest slinivky břišní, rozhodně byste měli co nejdříve navštívit svého praktického lékaře. V opačném případě je totiž možné, že dojde k jejímu poškození a vy budete muset do nemocnice. Náprava tohoto orgánu pak může způsobit dehydrataci vašeho těla, tudíž budete možná potřebovat nitrožilní podání tekutin. Poté může být nutná další léčba k odstranění příčiny bolesti slinivky, například odstranění žlučových kamenů, operace slinivky nebo léčba závislosti na alkoholu.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]