Bolavé tělo ihned po probuzení je často způsobeno špatnými polohami při spánku. Napravit to můžete okamžitě

Fotografie: Depositphotos

Ačkoli se domníváte, že byl váš spánek kvalitní, probouzíte se s bolavými rameny a zády nebo se ztuhlým krkem. Dobře volte polohy spánku, které mohou vaše potíže vyřešit.

Spánkem trávíme asi třetinu svého života. Proto je důležité, aby kvalita nočního odpočinku byla co nejvyšší. Ta závisí především na zdravé poloze spánku a na tom, co děláme před spaním. Zde jsou některá doporučení, jak správně spát, abyste vyřešili některé své zdravotní neduhy. Více prozradil lékař Nick Villalobos.

Probouzení s bolavými rameny

Pokud se probouzíte s bolavými rameny, vyhněte se spánku na boku, zejména na straně, která vás bolí. Také se nedoporučuje ležet na břiše, protože to způsobuje vychýlení ramen. Nejlepší poloha spánku je v tomto případě na zádech. Podložte si nohy tenkým polštářem nebo srolovaným ručníkem. Další polštář si vložte pod břicho a obejměte ho. Vaše ramena budou nyní ve správné a stabilní poloze.

Většina lidí však nerada spí na zádech, nejoblíbenější pozice jsou na břiše nebo na boku. Pokud patříte do této skupiny jedinců, zkuste si lehnout na stranu, která vás však nijak nebolí. Přitáhněte si nohy mírně k hrudníku a mezi kolena vložte polštář. Spát s rukou pod hlavou se nedoporučuje, protože vede k nepřirozené poloze ramene.

Vyřešte problémy se zády

Trápí-li vás bolesti zad, je velmi důležité udržovat normální zakřivení páteře. Pokud je vaše matrace příliš měkká, nastal ten správný čas pořídit si novou. Spánek na zádech je v tuto chvíli pro vás asi tou nejlepší volbou. Umístěte si pod kolena polštář, jenž pomůže obnovit přirozenou křivku páteře a snížit napětí ve šlachách. Můžete také zkusit malý srolovaný ručník pod spodní část zad pro další podporu.

Fotografie: Pexels

Jste-li milovníky spaní na břiše, podložte si podbřišek a pánev polštářem. Pokud spíte na boku, pak je nejlepší zaujmout polohu plodu. Přitáhněte si nohy k hrudníku, záda mějte přirozeně zaoblená. Mezi kolena si dejte malý polštářek, ten vám pomůže odlehčit spodní část zad, zmírníte tím napětí.

Bolavý a ztuhlý krk

Stejně jako při bolestech zad, i při bolesti krku je potřeba tuto část těla podepřít. Obecně platí, že spaní na zádech s polštářem pod hlavou a polštářem pod každou paží je nejlepší variantou, jak se probouzet bez bolesti krku. Vybírejte si polštáře velmi pečlivě, zkuste především ty ortopedické. Pokud spíte na boku, ujistěte se, že váš polštář není příliš vysoký.

Zdroj: Healthline, Johns Hopkins University

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]