Příčiny, které mohou vyvolávat brnění rukou a nohou

Možná už se vám také někdy stalo, že jste zaznamenali brnění (mravenčení) rukou či nohou. Jde o nepříjemný projev našeho těla, při kterém se nemusíme cítit zrovna nejlépe, i když nejde o nic vážného. Pokud se však brnění v končetinách u vás vyskytuje často, je potřeba vzít tento fakt v potaz. Vše se děje z určitého důvodu.

Občas se může pocit mravenčení/brnění objevit, pokud člověk sedí nebo leží v neobvyklé poloze a vytváří tlak na určitý nerv. Přesto existují některé příčiny brnění v nohou nebo rukou, které jsou závažnější a mohou vyžadovat řádnou diagnózu a léčbu. Brnění a znecitlivění jsou někdy příznaky některých nutričních nedostatků. Následujících 5 nedostatků může být hlavním viníkem pro příznaky brnění a znecitlivění končetin, které zažíváte:

Vitamín B12

Nedostatek vitamínu B12 způsobuje deprese, mentální, nervové a emocionální potíže, výkyvy nálad, ztrátu paměti, průjmy, špatnou pleť, anémii, ale i problémy se svaly, klouby.

Hořčík

Tyto příznaky mohou také indikovat nedostatek hořčíku, protože ten ovlivňuje hormony, svaly, funkci srdce a další. Nicméně hladinu hořčíku můžete zvýšit tím, že budete konzumovat dýňová semena, luštěniny, a vyhnete se syceným nápojům, alkoholu a kofeinu.

Vápník

Vápník je nezbytný pro kosti a svaly a podporuje také zdraví srdce a krve. Tělo de facto protestuje, pokud mu něco chybí. Nedostatek vápníku můžete snadno napravit konzumací potravin bohatých na vápník, jako jsou mléčné výrobky, sója, mák, obiloviny.

Vitamín E

Vitamin E chrání nervový systém a jeho nedostatek v těle způsobuje necitlivost a brnění v chodidlech a rukou. Zde pomůže například konzumace brokolice, avokáda, mandlí, špenátu, slunečnicových semínek, olivového oleje.

Vitamín D

Vitamin D zlepšuje vstřebávání vápníku v těle a jeho nedostatek může způsobit příznaky, jako je znecitlivění, brnění, ztráta hmotnosti, únava a zácpa. Nejlepším způsobem, jak doplnit vitamín D, je vystavení slunečnímu záření, a měli byste také zvýšit příjem mléka, obilovin a sóji.

Pokud pravidelně pociťujete necitlivost a brnění končetin, musíte přehodnotit své stravovací návyky a začlenit zdravé potraviny do své každodenní stravy.

Obrázky: pixabay.com