Zdravotní benefity vajec ocení doslova každý. O těchto účincích většina lidí netuší

Fotografie: H. Alexander Talbot / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Debaty o výživě a stravování vedou k neustálému zkoumání různých potravin a jejich vlivu na lidské zdraví. Mezi potraviny, které vzbuzují vášnivé diskuse, patří vejce.

Vejce, malý poklad plný výživných látek, nabízí širokou škálu zdravotních benefitů. S vysokou nutriční hodnotou jsou ve výživě neocenitelným prvkem, uvádí web Healthline. Podporují tvorbu svalové hmoty, zlepšují mozkovou funkci díky obsahu cholinu a přispívají k ochraně očí antioxidanty. Vejce mohou být i spojencem při hubnutí a také přinášejí pozitivní účinky na kardiovaskulární zdraví díky omega-3 mastným kyselinám. S jednoduchou přípravou jsou vejce nejen chutným pokrmem, ale i cenově dostupným zdraví prospěšným zdrojem.

Vysoká nutriční hodnota

Nutriční specialistka Marie Lorraine uvádí, že vejce jsou pravděpodobně jednou z nejvýživnějších potravin, které můžete jíst. Jsou bohatá na bílkoviny, vitamíny (B2, B6, B12, D, E) a minerály jako železo a zinek. Co je klíčové, je jejich vysoká biologická hodnota, což znamená, že obsahují kompletní spektrum esenciálních aminokyselin nezbytných pro optimální funkci těla.

Podpora svalové hmoty

Pro ty, kteří se věnují fyzické aktivitě a posilování, jsou vejce vynikajícím zdrojem bílkovin. Bílkoviny jsou stavebními kameny svalů a vejce poskytují potřebné živiny pro růst a opravu svalové tkáně. To je důvod, proč jsou oblíbenou součástí stravy sportovců a aktivně žijících lidí.

Tento čaj starověkých císařů je hotovu bombou zdravotních benefitů. Tyto přísady má doma každý

Zlepšení mozkové funkce

Cholin obsažený ve vejcích má klíčový význam pro zdraví mozku. Pomáhá při tvorbě neurotransmiteru acetylcholinu, který hraje roli v paměti a kognitivních funkcích. Pravidelná konzumace vajec může podporovat kognitivní výkonnost a celkově posílit mozkovou aktivitu.

vejce snídaně
Fotografie: Freepik

Zdravé oči

Žloutek vajec obsahuje lutein a zeaxantin, antioxidanty spojené s ochranou očí. Tyto látky mohou přispět k prevenci degenerace sítnice a podporovat celkové zrakové zdraví. Pravidelné zařazení vajec do stravy může přinést výhody pro dlouhodobou péči o zrak.

Podpora metabolismu a hubnutí

Díky vysokému obsahu bílkovin a nízkému obsahu kalorií jsou vejce ideální pro ty, kteří chtějí udržet nebo ztratit váhu. Bílkoviny zlepšují pocit sytosti, což může vést k menší konzumaci kalorií. Tímto způsobem mohou být vejce užitečným spojencem při sledování hmotnosti, jak jsme vás informovali v našem článku na webu ZdravéStravování.

Zlepšení kardiovaskulárního zdraví

Navzdory obsahu cholesterolu ve žloutku mohou vejce přispět k zlepšení celkového kardiovaskulárního zdraví. Obsahují také omega-3 mastné kyseliny, jež jsou prospěšné pro srdeční funkci a mohou pomoci snižovat hladinu triglyceridů v krvi.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]