Borelióza představuje velké nebezpečí: Účinná vakcína by tento problémy hravě vyřešila

Fotografie: Depositphotos

Borelióza může mít závažný dopad na lidské zdraví, a proto by se před ní měl mít každý na pozoru. Pokud rozpoznáte její příznaky, co nejdříve vyhledejte lékaře.

Borelióza je nebezpečné onemocnění, které se může závažně podepsat na zdraví vašeho organismu. Nakazit se jím můžete zejména v důsledku kousnutí klíštěte, jež je jeho nejčastějším přenašečem – stejně tak se však virus vyskytuje u hlodavců, prasat a mnoha dalších druhů volně žijících zvířat. Je proto důležité, abyste byli vždy na pozoru a v případě podezření co nejrychleji zakročili, říká doktorka Elizabeth Thottacherry.

Borelióza představuje velké nebezpečí

Borelióza je nebezpečné onemocnění, které se v případě neléčení může stát chronickým a rozšířit se z kůže do celého těla. To může následně způsobit závažné komplikace, jež mohou postihnout několik orgánů, včetně mozku a srdce – potenciálnímu nebezpečí lze však snadno předejít včasnou léčbou, a proto je nezbytné odhalit ji včas. Nejčastějším příznakem je červená skvrna se zánětem, která se objevila zhruba po třech dnech po přisátí klíštěte v okolí místa kousnutí.

Jakmile na sobě tento příznak rozpoznáte, je nezbytné navštívit co nejdříve svého lékaře a zahájit včasnou léčbu. V opačném případě se můžete potýkat s vážnými neurologickými následky nebo poškozením organismu, a to zejména co se týče kloubů – abyste tomuto riziku předešli, vždy zakročte včas. Bohužel v současné době neexistuje ani žádná vakcína, která by pomohla onemocnění předejít, což si bere osobně mnoho lékařů z celého světa:

  • Vzhledem k tomu, že není plánována žádná vakcína proti lymské borelióze, shromáždění kanadských a amerických lékařů předložilo svým vládám petici, aby vzaly v úvahu několik vědeckých údajů a poskytly finanční prostředky, díky nimž by mohli léčebný prostředek vytvořit.

V Česku je nyní na alarmujícím vzestupu další nemoc přenášená klíšťaty jménem hepatozoonóza

klíště rostlina
Fotografie: Pexels
  • Tato terapeutická nedbalost a absence svědomí je podle vědecké komunity ze strany veřejné moci neodpustitelná. Americká vláda však na tuto skutečnost odpověděla tím, že všechny případy lymské boreliózy bývají úspěšně léčeny, což je podle odborníků nepravdivé.
  • Abyste se tedy ochránili před potenciálními problémy, raději při návštěvě lesa používejte správný repelent a noste dlouhé kalhoty a tričko s dlouhými rukávy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]