Snížit riziko vzniku ledvinových kamenů zvládne každý. Stačí se zaměřit na jídelníček

Fotografie: Depositphotos

O renální koliku není co stát. Jedná se o stav, kdy se ledvinový kámen snaží projít močovými cestami. Člověk zažívá obvykle velké bolesti a často skončí i u lékaře. Je proto lepší tomu předcházet.

Ledvinové kameny většinou vznikají v močovodu z minerálů rozpuštěných v moči. Bývají složeny ze šťavelanu vápenatého nebo z fosforečnanu vápenatého, lze je vytvářet i z kyseliny močové. Jejich existence nemusí být vůbec zaznamenána, jsou-li velmi malé a bez problémů vyjdou z těla ven močovou trubicí. V opačném případě člověk trpí bolestmi, nevolností nebo zvracením. Jakým způsobem je nejlepší ledvinovým kamenům předcházet? Více prozradila lékařka Carissa Stephens.

Základem je DASH dieta

Američtí vědci sestavili dietní plán na snížení krevního tlaku. Označují ho jako DASH dieta (z anglického Dietary Apporaches to Stop Hypertension). Je zároveň výborným prostředkem k hubnutí a k omezení tvorby ledvinových kamenů. Je totiž založen na nízkotučných mléčných výrobcích, ořechách, semenech, rybím a drůbežím mase, luštěninách, ovoci a zelenině.

Omezte příjem sodíku

Sodík zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů. Denně by se měla sníst maximálně jedna čajová lžička soli. I proto je lepší se vyhnout konzumaci rychlého občerstvení a konzervovaným potravinám. Protože oxaláty jsou pro tvorbu ledvinových kamenů rizikové, odborníci doporučují nejíst ve velkém množství špenát, rebarboru, řepu, fazole a ořechy, které je obsahují.

Fotografie: Pixabay

Zpestřete si jídelníček jablečným octem a citronovou šťávou

V některých případech vznikají ledvinové kameny jako důsledek nedostatku citrátu. Ten je možné zvýšit vypitím citronové nebo pomerančové šťávy, případně zředěného jablečného octa. Stejný účinek by měl mít černorybízový nebo brusinkový džus.

Tělo je zapotřebí dobře hydratovat, minimálně 2 až 2,5 litry vody denně. Není vhodné pít colové nápoje a černou kávu jen omezeně. Vyhnout by se člověk měl i velké spotřebě masa, čokolády nebo sóji a vitamínu C.

Zdroj: Healthline, Healthline