DASH dieta: Úprava jídelníčku jako pomocník v boji proti vysokému krevnímu tlaku

Fotografie: Depositphotos

Typický konzumní jídelníček přináší mnoho zdravotních rizik. Jedním z nich je vysoký krevní tlak. Ideálním řešením je stravování založené na DASH dietě.

DASH dieta je považována za jednu z nejzdravějších, protože prokazatelně pomáhá v léčbě vysokého krevního tlaku a zlepšuje celkové zdraví a kondici. Nejedná se o žádné drastické hladovění, naopak je to velmi zdraví prospěšné pestré stravování založené na čerstvých potravinách. Vedlejším efektem zdravého stravování bývá často i přirozené hubnutí, říká lékařka Helen West.

Zdravotní přínosy DASH diety

Zásadním přínosem DASH diety je snížení krevního tlaku a vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Vysokým krevním tlakem trpí velká část populace. Nejedná se o pouhé číslo na tlakoměru, je to skutečný zdravotní problém. Nadměrně namáhá cévy a poškozuje srdce i cévy, proto zvyšuje pravděpodobnost vzniku srdečních chorob nebo mrtvice. Kromě vysokého krevního tlaku může dieta pomoci předcházet vzniku ledvinových kamenů nebo cukrovky.

Zásady DASH diety

Dieta je založená na bohatém příjmu rostlinných potravin, ale pro doplnění komplexních bílkovin je zařazeno i libové maso a mléčné výrobky. Při této dietě se významně omezuje konzumace vysoce zpracovaných potravin a soli.

Vhodné potraviny

Při DASH dietě je konkrétně doporučována především zelenina, která by měla tvořit většinu vaší stravy. Doplňuje ji ideálně libové maso, ryby, ovoce, celozrnné obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky, ořechy a semínka.

Nevhodné potraviny

Potravinami, které by měly být omezeny nebo ideálně úplně odstraněny z jídelníčku, jsou vysoce zpracované potraviny. To jsou veškeré polotovary, trvanlivé potraviny, konzervy, sladkosti, snacky a další jídla s přidanými konzervanty, cukry, solí a dalšími aditivy, díky nimž mají potraviny dlouhou trvanlivost, avšak na úkor kvality a obsahu prospěšných živin. Omezen by měl být i celkový příjem soli.

Sůl při DASH dietě

Doporučené množství přijatého sodíku pro dospělého člověka je při DASH dietě 2 300 gramů za den. To odpovídá asi 6 gramům soli, tedy jedné lžičce. Stejné doporučení vydává i Světová zdravotnická organizace, nejedná se tedy o úplné nesolení.

solnička
Fotografie: Pixabay

Vliv soli na zdraví

Myslete na to, že úplné vyhýbání se soli také není prospěšné. Tělo sůl potřebuje, protože udržuje rovnováhu vody a minerálů a je potřebná pro přenos nervových a svalových impulsů. Ovšem běžný člověk dnes zkonzumuje mnohem větší množství soli, než je potřebné. Škodlivé je především množství skryté soli ve zpracovaných potravinách. Při konzumaci čerstvých a skutečných potravin nepředstavuje většinou sůl problém, protože takto stravující se lidé přijmou za den přirozeně adekvátní množství soli.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]