Temná strana přerušovaného půstu: Vedlejší účinky na sebe upozorní např. problémy se zažíváním

Fotografie: Depositphotos

Přerušovaný půst si v poslední době získává čím dál větší oblibu. Ne každý ho však dokáže ustát a může se v důsledku potýkat s vedlejšími účinky.

Přerušovaný půst nabízí řadu zdravotních výhod, jako je například efektivní hubnutí, lepší trávení a silnější psychika. Mnozí si však neuvědomují, že takový stravovací styl není úplně pro každého a může dle lékařky Jerlyn Jones mít různé nepříjemné efekty, jako je například neustálý pocit hladu a časté změny nálady. Pokud se tedy chcete začít stravovat tímto způsobem, raději se vždy nejprve poraďte s odborníkem.

Častý hlad a chutě na sladké

Jedním z nejčastějších vedlejších účinků souvisejících s přerušovaným půstem je neustálý hlad a chutě na sladké. K těmto pocitům dochází kvůli výraznému snížení příjmu kalorií a narušení vašeho stravovacího systému. Je proto důležité, abyste si při dodržování této metody nastavili jasné cíle a nenechali se ovlivnit emocemi. Tyto pocity často přichází během prvních dnů půstu, a jakmile si na něj zvyknete, pravděpodobně se už neobjeví.

Bolesti hlavy a závratě

Bolesti hlavy či závratě jsou dle webu Healthline dalším možným důsledkem přerušovaného půstu a stejně jako v předchozím případě se objevují především během prvních dnů. Tehdy si totiž tělo zvyká na nový styl stravování a absence kalorií může způsobit zmatek v organismu. To se následně odráží i ve formě psychického nepohodlí, se kterým vám však dokáže pomoci doplnění minerálů a elektrolytů.

Zažívací problémy

Problémy s trávením, jako je například průjem, nevolnost a nadýmání, jsou typickými důsledky přechodu na nový stravovací styl. Jakmile tuto metodu vyzkoušíte, je pravděpodobné, že změny ovlivní váš organismus a povedou k určitým vedlejším účinkům. S problémem vám dokáže pomoci konzumace potravin bohatých na vlákninu, která těmto příznakům předchází.

nadýmání, plynatost, bolet břicha
Fotografie: Freepik

S těmito rychlými cviky zhubnete i v pokročilém věku až 3 kg týdně. Klíčem je zapojení celého těla

Podrážděnost a další změny nálady

Typickým vedlejším účinkem přerušovaného půstu jsou změny nálad a soustavná podrážděnost. Jedná se o běžný důsledek nízké hladiny cukru v krvi, což je jeden z důsledků této metody. Kromě ní se poté může objevit častější stres, úzkost, potíže se soustředěním a další nepříjemné psychické potíže. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o účinné metodě, která vám pomůže zmírnit stres a nepříjemné bolesti hlavy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]