Infarkt o sobě dává dopředu vědět. Příznaky můžete v některých případech sledovat i měsíce

Fotografie: Freepik

Srdeční záchvat sice může přijít i nečekaně, ve velké části případů mu však předchází různé příznaky, některé i s několikaměsíčním předstihem.

Velmi často je infarkt výsledkem aktuální stresové nebo náročné situace, jindy mu však předchází bolesti, tiky či jiné příznaky. Pokud je včas rozpoznáte a zavoláte si pomoc, můžete vyváznout živ a zdráv. Lidé z rizikových skupin by se měli hlídat o to více, někdy vám totiž dá o sobě srdeční záchvat vědět i několik měsíců předtím, než opravdu zasáhne.

Porucha spánku, dlouhodobá úzkost či strach

Podle některých nejsou vypjaté situace a stres příznakem blížícího se infarktu, ale jedná se podle nich o jeho příčinu. V některých případech o sobě však takto dává blížící se záchvat vědět, zejména pak dlouho trvajícími pocity úzkosti. Ty nemusí přicházet sami, ale jsou často doprovázeny permanentní bolestí v jistých oblastech, zejména pak vycházející ze zad nebo od hrudníku.

Fotografie: Unsplash

V důsledku dlouhodobé sklíčenosti se dostavuje i neutuchající pocit strachu, což někdo zaměňuje za deprese nebo to připisuje paranoie. Pokud byste tyto příznaky přehlíželi, vyústí nakonec ve spánkovou poruchu, kdy máte potíže vůbec usnout, případně se probouzíte během noci. Polovina žen, které prodělaly infarkt, si stěžovala, že předtím několik týdnů nemohla spát.

Příznaky blížícího se infarktu rozpoznáte snáz

Mimo tyto dlouhodobé signály naznačující, že něco není v pořádku, jsou tu i takové, které přicházejí zpravidla 24 a méně hodin před samotným úderem. Ty akutnější jsou mnohem lépe rozpoznatelné a je možné je již přímo připsat blížícímu se infarktu. Nejběžnější je asi pálivá bolest vystřelující do spodní čelisti, ramen a zad, ta trvá zpravidla několik minut, než se přesune jinam.

Fotografie: Pixabay

Spousta pacientů také popisuje zvýšené pocení bez jakékoliv příčiny, to by se mělo objevovat zejména ve stejných oblastech, jako zmíněná bolest. Jedná o příznak běžný, který však spousta pacientů ignoruje nebo jej připisují námaze, cyklu, menopauze nebo teplotě okolí. Pokud přitom však pociťujete i nepravidelné bušení srdce, bude se zpravidla jednat o infarkt, proto neotálejte a přivolejte si pomoc.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]