Intolerance lepku si lze snadno všimnout pomocí častých příznaků. Patří mezi ně i kožní problémy a únava

Fotografie: Depositphotos

Intolerance lepku je nepříjemný problém, který může vést k řadě příznaků, jako je například průjem nebo zácpa. Pozor na časté příznaky.

Intolerance lepku může mít nepříjemné dopady na vaše zdraví, a to zejména co se týče pokožky, trávicího systému, kloubů, nebo dokonce nálady. Pokud tedy na sobě rozpoznáte typické příznaky problému, měli byste se raději co nejdříve poradit se svým praktickým lékařem, který vám doporučí vhodnou léčbu. Jak ovšem říká doktorka Elaine K. Luo, většinou stačí změnit své stravovací návyky.

Průjem, zácpa a páchnoucí stolice

Mezi nejčastější příznaky spojené s intolerancí lepku patří trávicí potíže, jako je průjem, zácpa a páchnoucí stolice. Ty se mohou objevit již chvíli poté, co sníte potraviny s jeho obsahem. Tehdy totiž dochází k poškození vaší střevní výstelky a následnému narušení vstřebávání živin. Pozor, pokud se s průjmem potýkáte často, může vám nakonec způsobit nerovnováhu elektrolytu, dehydrataci či soustavnou únavu.

Neustálá únava

Mnoho lidí s autoimunitními poruchami, jako je právě alergie na lepek, se často potýká s nepříjemnou únavou. Ta totiž může podle lékařky Jerlyn Jones často vést k nedostatku železa, což dále ovlivňuje schopnost těla produkovat zdravé červené krvinky a způsobuje snížení hladiny energie. Kromě toho může být alergie na lepek spojená s poruchami spánku, depresí a úzkostí nebo záněty, které samy o sobě způsobují únavu.

Kožní problémy

Nesnášenlivost lepku ovlivňuje i vaši pokožku. Často se může projevit například puchýřovitým kožním stavem nazývaným dermatitis herpetiformis nebo také zánětlivým stavem zvaným psoriáza. Ten vede k šupinatění pokožky a změnám barvy kůže. Stejně tak se může u pacientů s tímto problémem objevit po konzumaci potravin s obsahem lepku kopřivka.

svědění na ruce
Fotografie: Freepik

Nejsnazší střevní očista v řádu minut. Elixír z domácích potravin vykazuje vysokou úspěšnost

Deprese a úzkosti

Lidé s problémy s trávením bývají náchylnější k úzkostem a depresím. Tyto stavy jsou však mnohem častější právě u těch, kteří trpí lepkovou intolerancí. Důvodem může být v tomto případě skutečnost, že problém vede k úbytku podstatných vitamínů a způsobuje další nepříznivé změny, které narušují každodenní život jedince. Postupem času pak nabírají na síle natolik, že vyvolávají právě tyto stavy, a to až v chronické míře. Na webu Zdravé Stravování jsme také psali, že riziko deprese může zvyšovat taktéž nedostatek vitamínu D.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]