Obyčejné brambory v sobě skrývají více než si většina lidí myslí

Fotografie: Pixabay

Brambory jsou známé po celém světě. Především pak jako oblíbená příloha k různým druhům pokrmů. Hodí se jak do masitých jídel, tak do těch zeleninových. Dají se jíst teplé i studené. Rovněž je možné z nich dělat i hranolky, bramborové noky, nebo knedlíky. Výborné jsou ale i jako lék, jelikož obsahují škrob. Můžete je tak použít k zdraví svých vlasů i kůže.

Brambory a jejich původ

Brambory byly objeveny v roce 5000 až 8000 před naším letopočtem, a to v dnešním Peru. Do celého světa se pak dostaly mezi lety 1700 až 1900 našeho letopočtu. Jejich druhů existuje celá řada. Mezi ty nejznámější patří:

  • Russet: což jsou klasické brambory, vhodné na pečení, smažení, nebo šťouchání.
  • Fingerling: takzvané prstové brambory, připomínající skutečně svým tvarem prsty. Jsou menšího a útlejšího rozměru.
  • Červené brambory: strukturu mívají spíš voskovitou a nemají tendence se rozvařit, mohou být vhodné na bramborové saláty.
  • Bílé brambory: dobře drží tvar i po vaření, mají jemnou texturu a rovněž se hodí do salátů, jako brambory červené.

Dále jsou známé také tyto typy: žluté brambory, které mají krásně žlutou dužinu, jsou vhodné především na grilování. Fialové brambory: jsou pevné struktury se sytě fialovou dužinou a zeleninovým salátům dodají pestrost.

Jaké jsou nutriční hodnoty brambory?

Brambory jsou prakticky dietní, protože neobsahují téměř žádný tuk, toho nasyceného je v bramboře velice minimální množství. Celkový tuk však neobsahují žádný. Za to na jedna porce brambory obsahuje poměrně dost sacharidů. Brambory jsou jinak plné vlákniny, antioxidantů a vitamínů A, B, C, D, E, K, také minerálních látek, jako je například vápník, hořčík, draslík, nebo železo.

Jedna malá brambora obsahuje asi 30 gramů uhlohydrátů, šálek brambor šťouchaných pak vyjde na 214 kalorií, a jeden malý pečený brambor obsahuje asi 129 kalorií.

Jaké účinky mají brambory?

Brambory mohou pomoci ochránit zdraví srdce, podpoří snížení krevního tlaku díky přítomnosti draslíku, nebo také dokážou léčit různé záněty, skvělé účinky mají údajně i při revmatismu, artritidách, nebo při onkologických nemocech. Dokonce bylo jistými studiemi zjištěno, že odrůda fialových brambor dokáže snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Brambory mohou obecně prospívat i lidem s Alzheimerovou chorobou a k snížení depresivních stavů. Dokážou údajně ovlivnit určité neurotransmitery v mozku, které jsou zodpovědné za naše nálady. V neposlední řadě také vědci přišli na to, že brambory mohou pomoci udržet pevnější kosti, díky obsahu hořčíku a draslíku.

Jak nejlépe brambory konzumovat?

Brambory je nejzdravější pojídat nejlépe pečené bez oleje, nebo ogrilované. Vždy je nutné minimalizovat použitý tuk, protože brambory mají tendenci jej do sebe natáhnout.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]