Žlutý zázrak jménem banán. Pravidelná konzumace oblíbeného ovoce přináší řadu benefitů

Fotografie: Depositphotos / Edit

Banány patří k ovoci, které je k dispozici po celý rok. Lze je koupit téměř kdykoli a dopřát si z nich mléčný koktejl nebo je sníst jen tak. Jsou totiž plné živin a pro lidské zdraví velmi prospěšné.

Prapůvodní domovinou banánů je pravděpodobně Papua Nová Guinea, kde byly asi v 8 000 př. n. l. domestikovány. Jedl je i Alexandr Veliký, pěstovaly se v Číně, Palestině i v Africe. S objevením Ameriky se banánovníky dostaly až do Karibiku a Střední Ameriky, kam je přivezli portugalští kolonisté. Banán patří celosvětově mezi velmi žádanou komoditu.

Co všechno banán obsahuje

Nejvíce je v banánu vody a cukrů, méně bílkovin a tuků. Obsahuje také vlákninu, vitamíny C, E, B6, karoten, thiamin, riboflavin a niacin. Z minerálů je to především draslík, fosfor, hořčík, vápník, železo, měď, zinek a mangan. Z hlediska obsahu živin jsou banány pro tělo prospěšným ovocem, které se klidně může konzumovat každý den, potvrzuje lékařka Ansley Hill.

Banány zlepšují trávení

Když vás trápí zácpa nebo průjem, doporučuje se konzumace banánu. Ten má na trávení přímo blahodárný účinek. Působí jako dezinfekční prostředek ke zlepšení trávení, k ochraně střevní mikroflóry. Zmírňuje pálení žáhy, vředy, nadýmání či poruchy trávení.

Fotografie: Depositphotos

Zabraňuje oslabení kostí a reguluje krevní cukr

Díky obsahu vápníku a draslíku je banán výbornou potravinou pro zdraví kostí a zubů. Funguje tedy jako ochrana před osteoporózou. Banán ale také pomáhá zbavit se přebytečných kilogramů a reguluje hladinu cukru v krvi i diabetiků. A vlastně nejen jich.

Zlepšuje psychické zdraví

Když se potřebujete soustředit nebo se něco naučit, dejte si banán. Jeho obsah hořčíku vám v tom bude nápomocný. Je totiž podstatný pro přenos nervových impulzů. Draslík zase zvyšuje pozornost a koncentraci. Vitamín B6 má přímý vliv na tvorbu serotoninu, což je hormon ovlivňující náladu. Pokud serotonin v organismu chybí, může se dostavit depresivní stavy.

Fotografie: Freepik

Banán jako prevence mrtvice

Je zajímavé, že strava bohatá na banány, snižuje riziko vysokého krevního tlaku a tím pádem také mrtvice. Je dobrá pro zdravé srdce. Chcete-li mít v kondici kardiovaskulární systém, omezte sůl a zvyšte konzumaci banánů. Lze je jíst syrové, přidávat do sladkého těsta na moučníky.

Zdroj: EatThis, Healthdigest, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]