Pozor na brnění končetin. Obvykle za tím stojí velmi vážná nemoc

Dejte si pozor na brnění končetin. Je to větší problém, než se může znát. O to hůře, že ho většina lidí neřeší. Pro většinu z nás je necitlivost rukou nebo nohou následována mravenčím, svědivým, nepříjemným pocitem, který nás může ochromit, když si ruku či nohu na nějakou dobu odkrvíme. Znecitlivění ale může být nejen nepohodlné, ale také může signalizovat některá vážná onemocnění!

Právě poškození cév a nervů v končetinách bývá typickým projevem počínajících onemocnění, které by se rozhodně neměly nechávat neléčené. Pokud vás tedy tento problém trápí a vy nevíte, co s tím, zajděte raději rovnou k lékaři.

Osteoporóza páteře

Osteoporóza je způsobena snížením kostní hmoty a obsahu vápníku v kostech, což je spojeno s abnormálními a spontánními zlomeninami. Osteoporóza krční páteře může také způsobit znecitlivění, bolesti hlavy a nerovnováhu. Proto nepodceňujte situaci, pokud vás brní v rukách nebo ztrácíte citlivost končetin, může jít o takto vážnou chorobu.

Roztroušená skleróza

V důsledku této nemoci jsou poškozeny kyseliny obklopující nervová vlákna, což způsobuje nenávratná poškození nervových přenosů. Výsledkem je, že končetiny jsou mnohem méně citlivé a často ani nejste schopni provádět jemné manuální práce.

Mrtvice

Mrtvice patří k jedněm z nejčastějších příčin úmrtí u nás. Včasný zásah je naprosto nezbytný pro to, aby měl pacient šanci na přežití. Pokud máte najednou otupělé ruce a nohy, potíže s řečí, bolesti hlavy, rozmazané vidění, slabost svalů, je radno okamžitě zavolat sanitku.

Cukrovka a anémie

Tato dvě onemocnění také vážně ovlivňují končetiny, zpomalují krevní oběh a vyvíjejí se postupem času do trvalého poškození nervových zakončení, což může vést ke ztrátě citlivosti. Počáteční fáze se projevují právě tak, že vás končetiny bolí, brní, mravenčí a těžko dokážete vykonávat precizní manuální práce.

Brnění končetin tedy v žádném případě nepodceňujte. Pokud si nejste vědomi, že byste si končetinu přeleželi nebo přeseděli, je dobré zpozorněte a snažit se odhalit příčinu tohoto stavu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]