Nepřehlížejte příznaky, které vás upozorňují na nedostatek vitamínů v těle. Nechcete, aby vás potkaly nepříjemné komplikace

Fotografir: Freepik

Vitamíny jsou látky, které si tělo nesyntetizuje, ale jsou nezbytné pro normální metabolismus. Dělí se na vitamíny rozpustné v tucích a ve vodě.

Nedostatek jednotlivých vitamínů je pozorovaný zejména v rozvojových zemích. Nedostatky vitamínu D a C se však stále často vyskytují také ve vyspělých zemích. Podívejte se, jaké jsou příznaky, které naznačují, že vašemu tělu chybí určité vitamíny a živiny. Jejich nedostatek totiž může být příčinou častého onemocnění. Je tedy třeba vitamíny doplňovat a hlídat jejich hladinu, říká lékařka Alina Petre.

Potíže s očima i klouby

Nedostatek vitamínu A může ovlivnit vaše oči. Jde o vitamín, který je rozpustný v tucích. K jeho získání potřebujete konzumovat meruňky, mrkev, brambory, rajčata nebo avokádo. Vitamín A je důležitý nejen pro náš zrak, ale je to také skvělý antioxidant. Doporučená denní dávka je 0,8 mg/den. Při dlouhodobém užívání jsou důležité pravidelné přestávky. Pozor ale na jeho přísun v těhotenství. To je potřeba konzultovat s lékařem, obecně se totiž spíše nedoporučuje vzhledem k tomu, že by tento vitamín mohl poškodit nervový systém plodu.

Fotografie: Freepik

Pokud vás bolí klouby, možná máte nedostatek vitamínů B, C a D. Ty jsou totiž klíčové pro posílení kapilár, ale také kostí a vazů. Zkuste je tedy do těla doplnit například ve formě kapslí.

V případě, že vám vypadávají vlasy, může být na vině nedostatek železa, bílkovin a zinku. Nedostatek železa se dále projevuje zvýšenou únavou nebo bledou a suchou pokožkou. Objevit se mohou také popraskané koutky nebo bušení srdce. Nedostatek zinku vede až k poruše imunity a infekčním nemocem.

Fotografie: Freepik

Skvrny na kůži nebo zimnice

Objevili jste na svém těle černé skvrny? Pokud nejde o reakci na nějakou látku, pak je to zřejmě známka nedostatku vitamínu C, K, B12 nebo kyseliny listové. Nedostatek kyseliny listové se dále může projevit únavou nebo poruchou růstu a krvetvorby. Můžete také trpět poruchou trávení a změnami na sliznicích. Nedostatek vitamínu K pak může vést ke zvýšené krvácivosti a velice snadné tvorbě modřin. Vitamín K hraje určitou roli i v kostním metabolismus a v prevenci řídnutí kostí.

Fotografie: Freepik

Deficit vitamínu B12 může vést k poruše nervů, která se projevuje brněním a necitlivostí v oblasti rukou a nohou. Může také vyvolat duševní změny od stavů zmatenosti a podrážděnosti až po těžkou demenci. Pokud je vám neustále zima, je to pravděpodobně opět nedostatek železa ve vašem těle, jde totiž o příznak anémie. Málo železa se může projevit také bledým jazykem. Ostatně ten ukazuje i na nedostatek zmíněné kyseliny listové nebo vitamínu B12.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]