Potraviny pro zdraví kostí – víte, které to jsou?

Chcete-li mít zdravé, silné kosti, je nezbytné zaměřit se na přísun dvou klíčových látek – vápník a vitamín D. Vápník je důležitý pro vyplnění a tvorbu struktury kostí i zubů a vitamín D je klíčový pro správné vstřebávání vápníku. Obě jmenované látky jsou tedy nezbytné pro zdravý růst kostí. Důležité jsou jak v mládí, tak vyšším věku.

Při osteoporóze je typická zvýšená lámavost kostí a jejich křehnutí. Pravidelným doplňováním vitamínu D a vápníku se může této nemoci předejít, případně její průběh zpomalit a předcházet tak zlomeninám. V dnešním článku si představíme potraviny, které jsou bohatými zdroji těchto látek.

Sardinky

Sardinky obsahují překvapivě vysoké množství vápníku i vitamínu D. Začněte proto konzumovat sardinky. Připravit si z nich můžete pomazánku nebo salát.

Vejce

1 vejce uvařené natvrdo obsahuje cca 6 % denní dávky vitamínu D (obsažen je pouze ve žloutku). To určitě není zrovna vysoké množství, ale existují i další potraviny, na kterých si můžete pochutnat.

Špenát

Špenát si lidé většinou spojují s velkými svaly, proto vás možná překvapí, že prospívá i kostem a kloubům. V jedné hrsti špenátu se nachází kolem 25 % denní dávky vápníku, vláknina, železo a vitamín A.

Losos a tuňák

Losos, tuňák a další ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny. To není žádná novinka. Ale jen málokdo ví, že cca 150 g lososa v sobě ukrývá skoro 100 % denní dávku vitamínu D. Další výtečnou rybou je tuňák, který má na 100 g cca 40 % denní dávky vitamínu D.

Jogurt

Hlavním zdrojem vitamínu D je sluníčko. Nicméně i tak roste počet lidí, kteří mají vitamínu D žalostně málo. Proto je vhodné zařazovat do jídelníčku také potraviny bohaté na vitamín D a vápník. Další potravinou obsahující tyto zdroje je bílý jogurt.

Mléko

Názory na konzumaci mléka se liší. Jedni jsou zastánci a druzí odpůrci. Nicméně pravdou zůstává, že většina druhů mlék je obohacena o vápník a vitamín D.

Sýry

K dalším velmi dobrým zdrojům vápníku patří sýry. Nicméně jíst je na kila se určitě nevyplácí. Obsahují rovněž hodně tuku. Například pár kostek čedaru dodá vašemu tělu vitamín D, vápník a ještě si pochutnáte. Vhodné je tyto potraviny střídat a různě kombinovat.

Obrázek: pixabay.com