Vitamínové doplňky – pro koho jsou vhodné a jak je užívat?

Většina z nás má doma nějaké ty „vitamínové doplňky“ ve své skřínce, ale ruku na srdce – kolik víte o tom, proč a kolik jich potřebujete? Zatímco jedni jsou totálními odpůrci užívání vitamínových doplňků, druzí na ně nedají dopustit. Pravda bývá vždy uprostřed. Ani tentokrát to nebude jinak. Pojďme se společně podívat na to, proč, jak a kdy vitamínové doplňky užívat.

Je jedno, zda se jedná o tekutou formu, tablety na polykání, žvýkání, tobolky. Existuje jen málo důkazů o tom, že jedna forma vitamínů je lepší než druhá. Záleží jen na tom, co komu vyhovuje.

Některé vitamíny užívejte s jídlem

Vitamíny rozpustné v tucích, jako jsou A, D, E či K je nejlépe užívat ve stejnou dobu s potravinami, jež obsahují tuky, protože se tím zajistí lepší vstřebatelnost vitamínů. Bylo zjištěno, že například užívání vitamínu D zároveň s pokrmy obsahujícími tuk vedlo ke zvýšení vitamínu o 50 %.

Vláknina obsažená v celozrnných výrobcích a fazolích může blokovat absorpci minerálů, takže je vhodné zjistit si vždy o daném vitamínu co nejvíce informací i to, jak nejlépe jej užívat. Většinou to výrobce uvádí na obalu, případně tyto informace najdete v příbalovém letáčku. Například železo obsažené v zelenině (špenát a další) se snadněji vstřebává společně s vitamínem C. Proto je vhodné dát si misku špenátu a zapít čerstvým pomerančovým džusem. Tady vidíte, že důležité je i správné kombinování potravin. Tudíž nestačí jen říci, měl jsem misku špenátu a přijal jsem přírodní cestou železo. Otázkou zůstává, kolik se ho vstřebá.

Vitamínové doplňky a množství

Nehrozí, když zapomenete, že jste užili vitamín a vezmete si další, že se předávkujete, protože nadbytek je z těla vylučován ven. Ovšem pozor u vitamínu A, který se ukládá v těle. Jeho nadměrná či dlouhodobá konzumace může vést k bolestem hlavy, nevolnostem a dokonce ke vzniku kožních problémů a osteoporózy. Pokud užíváte multivitamin, zkontrolujte obsažené množství vitamínu A, užíváte-li k tomu ještě i další doplňky, jako je třeba olej z tresčích jater, který rovněž obsahuje vitamín A. Každý člověk je individuální a potřebuje rozdílné množství toho či onoho vitamínu. Nadměrné užívání může škodit stejně, jako nedostatek – mnohdy ještě víc.

Vitamín D

Prodej potravinových doplňků je opravdu hodně velký byznys a mnoho lidí mu nemůže přijít na chuť. Pokládají vitamíny a minerály v tobolkách za nesmysl, který zdraví nepomáhá, a podkládají to i četnými studii. Jestli však člověk nějaký vitamín opravdu potřebuje a má ho ve většině případů žalostně málo, je to vitamín D. Zvlášť jaro a zima (kdy chybí sluneční svit) je období, kdy je potřeba jej doplnit formou potravinových doplňků.

Kdy vitamíny užívat?

Určitě není vhodné se nekontrolovatelně ládovat různými vitamíny. Ty mají být pouze zpestřením jídelníčku a máte-li podezření, že by vám nějaký vitamín či minerál mohl chybět. Ne každý se stravuje zdravě a pravidelně. Dlouho vařená, pečená a znovu ohřívaná jídla ztrácejí mnoho cenných živin. Navíc klesá množství minerálů v půdě, což se odrazí nižší kvalitou potravin, které nemají pak dostatečné množství živin. Mnohdy stačí poslouchat své tělo a poznáte, zda vám nějaký vitamín chybí (padání vlasů, lámavost nehtů, časté onemocnění, afty, apod.) – případně se to dá zjistit z krve.

Skupiny s vyšším rizikem nedostatku

Ženám a dívkám často chybí železo a jód. Mladším dětem zinek a rybí olej. Dospívající děti potřebují řadu minerálů, protože často je z běžné stravy nedostanou. Starším lidem pak chybí vitamín B, vápník a hořčík, protože absorbují méně živin ze svého jídla. Vitamín D pak chybí většině populaci, jelikož nejbohatším zdrojem je sluneční záření, před kterým se ukrýváme skrze obavy z rakoviny kůže. Ženy plánující mateřství by se měly zaměřit na kyselinu listovou. Existují důkazy o tom, že omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro mozek a vývoj očí dítěte.

Obrázek: pixabay.com