Potraviny, kterým je lepší se po ránu vyhnout, abychom správně nastartovali organismus

Fotografie: Freepik

Pokud součástí vašeho jídelníčku není snídaně, není to až tak velký problém. Doby, kdy se tvrdilo, že snídani nesmíte za žádnou cenu vynechat, jsou pryč. Dnes již víme, že nejdůležitější je řídit se svým vlastním tělem, které si řekne, kdy potřebuje jíst, a my jej do toho nutit nemusíme.

Řada lidí ale přesto nedá na snídani dopustit a každé ráno se budí hladoví a připraveni dopřát si chutný start do nového dne. Aby však snídaně skutečně byla pro naše tělo prospěšná, je nutné vhodně ji skládat, a hlavně se neřídit všeobecnými radami, které vidíme v reklamách a na billboardech. Řada typicky snídaňových jídle nám totiž spíše může škodit. Tato jídla si před desátou dopolední nedávejte a ovlivníte své tělo pozitivním způsobem.

Toast s máslem

Mnoho z nás si po ránu dopřeje opečený toast s tlustou vrstvou másla. Nebudeme tvrdit, že to není chutné, ale co se týče zdravotní a výživové stránky, už to taková hitparáda nebude. Máslo je totiž v podstatě čistý tuk. Tuky po ránu potřebujeme, ale je dobré, pokud s nimi přichází do našeho těla i něco jiného, třeba bílkoviny.

Namísto běžného másla si dopřejte například arašídové máslo, které kromě zdravého tuku obsahuje i další výživné látky a vitamíny. To je daleko lepší start pro celé vaše tělo i pro vaše chuťové pohárky.

Snídaňové cereálie

Ano, jmenují se „snídaňové“, ale pro první ranní jídlo se vůbec nehodí. Obsahují cukr, umělá barviva a další toxické látky, které mohou mít negativní dopad na naše zdraví. Jejich výživová hodnota je nulová a ve většině případů nekonzumujete nic jiného než mouku a cukr. To už je možná lepší, abyste si dali pořádný český domácí koláč, a ještě si i více pochutnáte.

Na snídaňové cereálie tedy pokud možno zcela zapomeňte a odolejte i nátlaku vašich dětí, které chtějí tyto kuličky, hvězdičky nebo něco podobného jíst. Namísto toho si raději dopřejte ovesnou kaši ochucenou medem nebo džemem, s trochou čerstvého ovoce nebo kousky oříšků. Získáte vydatnou snídani, která vám dodá spoustu energie a živin.

Nízkotučný jogurt

Jak už bylo řečeno, často se obáváme tuků, ale zcela zbytečně. Pravdou je, že většina nízkotučných jogurtů je spíše vysoce průmyslově zpracovaná nekvalitní potravina, která nemá se zdravým životním stylem nic společného. Nedostatek tuků bývá většinou bohatě nahrazen nevhodnými sacharidy, které našemu tělu škodí.

Navíc se ukázalo se, že zdravé tuky v podstatě pomáhají hubnout. Vyvážená strava s dostatkem tuků nikdy nemůže být překážkou zdravé váze.  Takže u mléčných výrobků sázejte spíše na kvalitu než na obsah tuku.

Džus

Také patříte k těm lidem, kteří si ráno rádi dopřejí sklenku 100% džusu v domnění, že zdravější už jejich snídaně být nemůže? Pak jste na velkém omylu. Džusy, která zakoupíte v obchodě, mají jen minimum vitamínů a ve skutečnosti jsou jen plné cukru. Džus je ve své podstatě pouze drahá sladká voda, která ve vás vyvolává pocity, že se stravujete zdravě. Namísto toho si dopřejte celý kus ovoce – získáte tak vlákninu, vitamíny a osvěžení – a za zlomek ceny.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]