Vysoký krevní tlak nebolí, ale může způsobit vážné problémy. Vyzkoušejte pět kroků v boji proti hypertenzi

Těchto 5 základních kroků vám účinně pomůže při snížení vysokého krevního tlaku i bez konzumace léků.

Vysoký krevní tlak je problém, který by rozhodně neměl být přehlédnutý. Jedná se totiž o stav, při kterém dochází k znatelně vyššímu riziku srdečního infarktu, mozkové mrtvice a dalších závažných zdravotních komplikací. Co však vysoký krevní tlak způsobuje a jaké jsou možnosti jeho účinného snížení?

Vysoký krevní talk

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je stav, kdy jsou tlakové hodnoty člověka vyšší, než je optimální. K tomu může docházet hned z několika důvodů. Jedním z nich jsou genetické předispozice, které jsou velmi častou příčinou tohoto stavu. Dále se však může jednat o přepracovanost, nadměrný stres, nedostatečnou fyzickou aktivitu, obezitu, kouření a užívání alkoholu a také špatné stravovací návyky. Dobrou zprávou je, že i vysoký tlak se však dá zmírnit, stačí dodržovat několik základních zásad.

Zlepšete své stravovací návyky

Jedním z klíčových faktorů vysokého krevního tlaku jsou stravovací návyky. Nejedná se tedy o to, že si občas pochutnáte i na něčem nezdravém, ale o to, co konzumujte pravidelně. Většinou se s vysokým talkem spojuje také zvýšený cholesterol, takže je potřeba stravu mírně zvolnit. Omezit tučná a mastná jídla, a naopak zahrnout do jídelníčku také více zeleniny a ovoce.

Dobré je také nahradit nezdravé tuky za ty zdravější, tedy v podobě ryb, ořechů, luštěnin a za studena lisovaných olejů. Ty totiž obsahují celou řadu nenasycených mastných kyselin, vitamínů, bílkovin a vlákniny. Vyvarujte se též zvýšené konzumaci cukrů a omezte také sůl a příliš slané pokrmy, které mají na vysoký krevní tlak značný vliv.

Fotografie: Unsplash

Zvyšte svou fyzickou aktivitu

Dalším faktorem, který má významný vliv na snižování krevního tlaku, je také pohyb. Fyzická aktivita totiž nejen pozitivně ovlivňuje spalování tuků, ale také prokrvení a okysličení organismu, který poté mnohem lépe funguje. Lidé, kteří mají sedavou práci nebo pohybu a fyzickým aktivitám nevěnují příliš mnoho času, by měli zpozornět.

Věnujte se svému tělu a zařaďte do svých denních plánů také čas na pohyb. Ten se dnes dá provozovat hned v celé řadě aktivit, mezi kterými si snadno vyberete, co vás baví. Můžete jít na procházku, zaplavat si, věnovat se józe nebo cvičení, nabízejí se míčové sporty, atletické činnosti a mnoho, mnoho dalšího.

Vyvarujte se stresu

U mnoha lidí dochází ke zvýšení krevního tlaku zejména v situacích, které jsou pro ně stresující nebo nepříliš komfortní. Může na to mít také vliv i přepracování, příliš mnoho starostí a podobně. Zkuste tedy mírně zvolnit, udělejte si volno, a především se vyhýbejte situacím, které by pro vás mohly být stresující. Místo toho raději relaxujte, věnujte se hlubokému dýchání a meditaci, které zklidní jak vaše tělo, tak i mysl.

Fotografie: Pixabay

Omezte kouření

Kouření, jakožto jedna z nejvíce nezdravých činností, má svůj vliv také na zvyšování krevního tlaku. Zkuste se tedy zaměřit na to, abyste v dohledné době kouřit přestali. Ať už silou vůle, nebo za pomocí různých protikuřáckých pomůcek. Ve výsledku vám za tento krok „poděkuje“ nejen váš krevní talk, ale i plíce a ostatní orgány v těle.

Pořiďte si psa

Jedná se sice o celkem významný krok, ale věřte, že pořízení psa, nebo i jiného domácího miláčka s vaším tlakem udělá divy. Přítomnost zvířat totiž velmi pozitivně ovlivňuje naši psychiku a tím přispívá i k normalizaci hodnot krevního tlaku. Se psem se také zvýší vaše pohybové aktivity, takže je to doslova takové 2v1. Pokud tedy takový krok je ve vašich možnostech, neváhejte se obrátit na chovatele nebo i psí útulek, a nechte si do života vstoupit tuto čtyřnohou radost.

Zdroj: Mayo Clinic

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]