Nejlepší přírodní léky proti stárnutí mozku. Podpořte jeho správnou funkci

Fotografie: Freepik

Jakým přírodními prostředky udržíte mozek aktivní, a navíc bez vedlejších účinků? Pilulky na paměť se jmenují nootropika a jsou to ve skutečnosti přírodní doplňky, které můžete užívat bez předpisu.

Jejich účinky jsou prospěšné pro paměť i mozek, a jsou považovány za přírodní léky proti stárnutí mozku. Nemají žádné vedlejší účinky, jako je závislost, nespavost, halucinace nebo závratě. Nenajdete v nich ani takové látky jako piracetam, modanifil, amfetaminy nebo methylfenidát.

Fotografie: Freepik

Jaké pilulky jsou nejlepší pro váš mozek?

Doplňky s rybím oleje jsou důležitou složkou vaší stravy. Mají DHA a EPA esenciální mastné kyseliny s mnoha přínosy pro zdraví, ale také pro mozek. Kyselina DHA hraje důležitou roli ve správném fungování mozku, který je tvořen hlavně tukem. Druha kyselina Omega 3, EPA, má protizánětlivý účinek a chrání mozek před volnými radikály. Navíc zpomaluje proces stárnutí buněk.

Tyto pilulky mohou zlepšit reakce a kognitivní výkon, současně snižují riziko mozkových onemocnění nebo deprese. Dalšími jsou kofeinové pilulky. Kofein stimuluje centrální nervový systém, eliminuje pocit únavy, a navíc zvyšuje schopnost soustředit se. Objevíte ho v kávě, zeleném či černém čaji a také hořké čokoládě.

Tři hrnky kávy denně stačí k tomu, abyste i zajistit ostrou paměť i v pozdějším věku. Dávejte ale pozor na kofeinové doplňky, u kterých dodržujete doporučené dávkování. Jinak se dostaví úzkost, nevolnosti nebo nespavost. Resveratrol je elixír mládí, je to antioxidant, který má příznivé účinky na mozek. Nachází se ve slupce a semenech červených hroznů, malin, borůvek nebo lískových ořechů.

Fotografie: Freepik

Známá je Ginkgo biloba a kreatin

Doplněk s obsahem ginkgo biloby zlepšuje krevní oběh v mozku a zvyšuje schopnost věnovat pozornost jedné věci po delší dobu a také zlepšuje soustředění. Některé studie dokonce ukazují, že může zpomalit proces stárnutí mozku díky antioxidantům, které umí chránit před buněčným oxidačním stresem.

Tyto doplňky se hodí také pro mladé lidi, kteří jsou ve stresu nebo trpí úzkostí, záchvaty paniky nebo depresemi. Snižují produkci kortizolu a hladinu krevního tlaku. Kreatin je skvělým doplňkem pro zdravý mozek. Jsou důležité také pro svaly. Můžete ho najít v samotných potravinách, jako je maso, ryby nebo vejce. Studie, které se zúčastnili vegetariáni, ukázala, že díky doplňkům kreatinu vykázali zlepšení paměti a schopnosti učení.

Účinky těchto doplňků jsou podloženy mnoha studiemi. Kromě doplnění vitamínů, minerálů a důležitých prvků můžete mozek trénovat také kvízy, hádankami a rébusy. Nebojte si otevřít internet a zabrousit na stránky, kde si váš mozek bude trénovat různé situace, které mohou nastat. Není nic horšího, než když si ve stáří nevzpomenete ani na vlastní telefonní číslo. Udržujte v kondici nejen mozek, ale také tělo pravidelným cvičením.

Zdroj: VeryWellMind

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]