Potraviny, které vám pomohou v boji proti alergii na pyl. Prožijte jaro konečně v klidu

Fotografie: Depositphotos

Alergici na pyl zbystřete! Těchto 9 potravin vám pomůže v boji s vaší alergií a vy tak nemusíte spoléhat pouze na léky.

Období jara a léta patří mezi nejhezčí z roku, alergici na pyl na to však mají nejspíš jiný názor. V době, kdy je většina rostlin v rozpuku a pomalu kvete těmto lidem asi není zrovna hej. Podrážděné nosní i ústní dutiny, vyrážky nebo problémy s dýcháním – to je vše, s čím se tito lidé musí běžně potýkat. Kromě celé řady nejrůznějších léků, které tyto alergické reakce utlumují existuje také několik přírodních surovin, se stejným účinkem. Které to tedy jsou a v čem jsou speciální?

Kopřiva

Kopřiva je takovým přírodním léčitelem, který obsahuje hned celou řadu prospěšných látek. Mezi nimi je také histamin, která jo normálně vytvářena i v těle, kde působí jako reakce na přítomnost alergenu. Můžete ji užívat formou kopřivových čajů a její mladé výhonky, velmi bohaté na vitamin C můžete použít také jako chutný doplněk do salátů nebo například smoothie.

Petržel

Podobně jako kopřiva, i tato aromatická bylinka obsahuje histamin a podporuje také jeho správnou tvorbu v těle. Také se jedná o bohatý zdroj vitaminu C a celé řady dalších vitaminů, minerálů a potřebných látek. Přidat ji můžete k libovolnému pokrmu, ale dá se také užívat samostatně či dokonce v tabletové verzi.

Fotografie: Unsplash

Brokolice

Tato známá zelenina bohatá na vitaminy má také jednu skvělou, avšak nejspíš méně známou výhodu. Tou je, že po její konzumaci je tělo až dvojnásobně schopné snižovat příznaky alergické reakce a napomáhá také při pročištění dýchacích cest především od hlenu. Dá se konzumovat v různých podobách od polévek, smoothie až po vařenou nebo jinak upravenou brokolici.

Fotografie: Unsplash

Česnek a cibule

Česnek a cibule patří mezi významné zdroje nejrůznějších vitaminů, které se příznivě podepisují na podpoře naší přirozené imunity. Není divu, že se tedy konzumují i jako prevence proti onemocnění, ale i po tom, co již nemocní jsme. Stejným způsobem působ také na alergické reakce, které díky svému složení dokážou bez nejmenšího problému zmírnit, nebo zcela potlačit.

Kapustové listy

Krásně zelené a šťavnaté čerstvé kapustové listy jsou skvělým způsobem, jak do těla přírodní formou doplnit látku zvanou karotenoid. Ta je totiž velmi významnou součástí v boji proti alergické reakci na pyl, zejména pokud se jedná o alergickou rýmu. V takovém případě se nebojte konzumovat i ve větším množství.

Fotografie: Unsplash

Černý rybíz

Černý rybíz je nejenže velmi chutným letním ovocem, ale obsahuje hned několik podstatných vitaminů a látek, které příznivě napomáhají ke zmírnění alergických reakcí u lidí. Jedná se především o polyfenol, který tomuto ovoci dodává jeho příznačnou tmavou barvu. No a chutný je jak samostatně, tak ve zdravém smoothie nebo ovocném salátu či domácí zmrzlině.

Fotografie: Depositphotos

Ananas

Toto tropické a chutné ovoce je jedním z nejvyšších zdrojů vitaminu C a také látky zvané bromelin, která je důležitou složkou při zmírnění alergické reakce a při podrážděn dýchacích dutin. Konzumovat můžete čerstvý, konzervovaný nebo si z něj připravit nějakou skvělou letní pochoutku. V horkých letních dnech například dokonale padne ve formě obyčejných nakrájených kousků, které poté dáte pouze zmrazit. Mňam!

Fotografie: Unsplash

Citrusové plody

Ať už je řeč o citronech, mandarinkách, pomerančích nebo grapefruitech, jedná se o plody, které jsou velmi bohaté na obsah vitaminu C. Toto ovoce je také hotovou energickou bombou, která vás osvěží a nakopne, v případě alergické reakce znatelně zmírňuje její průběh a napomáhá při uklidnění podrážděných dutin.

Fotografie: Unsplash

Čokoláda

Informace, která bude pro mnohé milovníky této pochoutky nejspíše velmi dobrou zprávou je, že čokoláda je prospěšná také při rychlé pomoci při alergické reakci. Kakao, které obsahuje, totiž značně snižuje hladinu nežádoucích protilátek a tím urychluje celkový proces uvolňování těch správných látek pro zlepšení stavu alergika.

Fotografie: Unsplash

Zdroj: Healthline