Farmář učinil netradiční objev. Vejce od jeho slepic mají neobvyklou barvu žloutku, podle které lze poznat jejich kvalitu

Fotografie: Fotolia

Po rozbití vajíčka asi všichni očekáváme, že uvidíme žloutek jasně žluté nebo oranžové barvy. Na farmáře v Indii ovšem čekalo překvapení v podobě zeleného žloutku.

Zkažené nebo výživné?

Podobný případ se skutečně odehrál v jednom městě v Indii. Místní farmář z města Othukkungal má totiž zjevně jedinečné slepice. Šest z nich začalo snášet vejce se zelenými žloutky. Farmář se obrátil na vědce s žádostí o pomoc s řešením tohoto prazvláštního úkazu. Podle všeho totiž kuřata stále dostávají to samé jídlo a nezměnilo se ani nic jiného.

Tmavší vaječné žloutky (například tmavé hořčičné nebo světle oranžové barvy) mají tendenci obsahovat ještě více omega-3 mastných kyselin a vitamínů ve srovnání s průměrným vejcem. Rozdíl v barvě vajec souvisí především se stravou a zdravím slepice.

Co říká barva žloutku o vejci?

Barva žloutku může hodně vypovídat o nutriční hodnotě vajíčka. Celkově je dobré, aby měl žloutek tmavou a intenzivní oranžovou barvu. Tyto žloutky obvykle produkují slepice chované na pastvinách, jejichž stravu tvoří čerstvá tráva, červi a kobylky.

Fotografie: Pixabay

Tato strava je bohatá na karotenoidy, které dodávají žloutkům bohatou oranžovou barvu. Pokud mají žloutky odlišnou barvu, většinou to poznáme i na chuti. Někteří kuchaři dokonce tvrdí, že oranžové žloutky budou mít pravděpodobně bohatší chuť ve srovnání s obyčejnými žlutými žloutky.

Podle žloutku poznáš stravu

Zatímco některá chovaná kuřata mají dobrou stravu, jiná nejsou tak dobře krmena, což má za následek světlejší barvu žloutku. Pokud je žloutek světle žlutý, je pravděpodobné, že tyto slepice byly krmeny vegetariánskou stravou skládající se pouze z kukuřice a pšenice.

Co se tedy stalo v případě farmáře z Indie? Pravděpodobně jde o nějakou změnu ve stavě nebo zdravotním stavu slepic. Farmář si toho přitom ani nemusí být vědom. Stačí, aby si slepice na zahradě našly třeba jiný druh červů nebo začaly konzumovat více nějaké specifické rostliny se silným zabarvením a na barvě žloutků se to zákonitě projeví.

Farmář se tedy nemusí obávat, že by jeho slepice snášela zkažená vejce nebo něco podobného, ale rozhodně by bylo zajímavé objasnit, jak je možné, že se jen šest vyvolených dostalo k tomuto zvláštnímu zdroji potravy, který jim mění barvu vajec.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]