Léčebné účinky hořčice využijete na celou řadu zdravotních problémů

Fotografie: Freepik

Když se řekne hořčice, mnoho lidí si vybaví jako první studenou pikantní omáčku, kterou se ochucuje celá řada pokrmů. Nejznámější je hořčice plnotučná, mezi ty oblíbené však patří i dijonská, nebo kremžská. Z historického hlediska se však hořčičná semínka používala nejen v gastronomii, ale i v lidovém léčitelství.

Jaké jsou účinky hořčice?

Hořčičná semínka obsahují látku zvanou allylsenföl, pak také sloučeniny síry a rhodanidy. Tato kompozice propůjčuje hořčici silné antibiotické účinky. Kromě toho se doporučuje konzumovat hořčici v těchto případech:

  • při poruchách trávení a bolestech žaludku
  • při ztrátě chuti k jídlu
  • při nadýmání a plynatosti
  • při oslabené imunitě
  • ke zlepšení krevního oběhu
  • proti bolestem hlavy a migrénám
  • při respiračních obtížích (pneumonie, bronchitidy)
  • k zmírnění bolestí spojených s revmatismem

Jak a na co hořčici použít v lidovém léčitelství?

Jemně mletá hořčičná semínka je možné použít do koupele na dolní končetiny. Tato procedura pomůže zejména v případě, že jste nachlazení, či bojujete s chřipkou.

Fotografie: Freepik

Potřebovat budete lavor, 100 gramů mleté hořčice a jeden až dva litry teplé vody (38 stupňů Celsia). Nohy máčejte v lázni celkem čtvrt hodiny. Připravit si ale můžete i koupel na celé tělo v obdobném duchu. Především je vhodná pro děti, které často sužují bronchitidy a jiné respirační nemoci.

Hořčičná mast na bolestivé klouby

Hořčici je možné použít nejen do koupele, ale i k přípravě léčivé masti na bolavé klouby. K jejímu zhotovení potřebujete dvě lžíce plnotučné hořčice, dvě lžíce kuchyňské soli, dvě lžíce jedlé sody a dvě lžíce tekutého medu. Směs poté aplikujte na místa, která vás delší dobu pobolívají, zabalte je do potravinové fólie, obvažte bavlněným šátkem a nechte působit přes noc. Ráno obklad odstraňte, léčené místo omyjte a užívejte si krásný den bez bolestí. Mast je možné uchovávat v lednici a používat dle potřeby.

Fotografie: Freepik

Další variantou je tato účinná směs z: dvou lžic hořčičného prášku, čtyř lžic hladké mouky, lžičky octa a trochy vody. Měla by vám vzniknout hustější pasta, kterou poté nanesete na bavlněný šátek a přiložíte na bolavé ruce, nohy, nebo třeba záda, přikryjete fólií, ručníkem a necháte působit asi dvacet minut. Po použití obkladu se budete cítit jako znovuzrození.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]