Ze svého jídelníčku rozhodně vynechte potraviny, které živí rakovinné buňky. Některé z nich vás nemile překvapí

Fotografie: Freepik

V posledních letech se více, než kdy jindy začíná dbát na to, co bychom měli jíst a jakými potravinami si můžeme prodloužit či zkrátit život.

Odborná veřejnost považuje rakovinu ne za jedno onemocnění, ale za komplex několika chorobných procesů v organismu. Ty nakonec začnou nekontrolovatelně růst a množit rakovinotvorné buňky. Rakovina se obvykle odstartuje faktory, mezi které se řadí nezdravý životní styl, špatné stravování, nedostatek pohybu, kouření, vystavování organismu toxinům nebo nadměrná konzumace alkoholu. Příčinou může být ale také genetika nebo radiace. V následujícím článku vám předneseme doporučení onkologů, kterým potravinám se vyhnout, abyste neprobudili rakovinotvorné buňky k životu. Více popsala lékařka Jane Brown.

Jsou mezi nimi nějací vaši oblíbenci?

Světová zdravotnická organizace WHO nedávno spustila kampaň, ve které poukazuje na 8 potravin, který by se měly okamžitě přestat konzumovat, protože lidem jenom ubližují. Jejich negativní stránka je natolik vážná, že dokonce vyživují rakovinné buňky, takže lidem zkracují délku života. Pojďme si ukázat, které potraviny to jsou:

Fotografie: Freepik

Chovaný losos

Odborníci tvrdí, že losos chovaný na farmách obsahuje vysoké množství dioxinů, PCB a dalších karcinogenů. Chemické látky PCB absorbují ženský hormon zvaný estradiol, který má vliv na stimulaci růstu rakovinných buněkLosos ulovený ve svém přirozeném prostředí však není nebezpečný, ale například celých 60 procent spotřeby lososa ve Spojených státech pochází z rybích farem.

Konzervovaná rajčata

Vnitřní stěny plechovek mají BPA povlak (látka zvaná bisfenol nebo také syntetický estrogen), který odděluje rajčata od kovu. BPA je však extrémně nebezpečná chemická sloučenina používaná při výrobě pryskyřicEstrogen má většinou špatný vliv na ženský hormon, rozvrací hormonální hladinu, ale může také způsobit obezitu, cukrovku, neplodnost a rakovinu.

Fotografie: Freepik

Sycené nealkoholické nápoje

Sycené nealkoholické nápoje obsahující aspartam nejsou dobré pro lidi s rakovinou, protože toto umělé sladidlo podporuje vznik rakoviny prsu, ale může být také odpovědné za vznik lymfomu. Může také přispět k inzulínové rezistenci, ale může dokonce způsobit vrozené vady a zvýšit vaše šance na infarkt, pokud budete pravidelně pít tyto nealkoholické nápoje.

Popcorn z mikrovlnky

Sáčkový mikro popcorn obsahuje umělá dochucovadla, která představují hrozbu jak pro játra, tak pro imunitní systém. Výrobek obsahuje ve svém obalu kyselinu perfluoroktanovou, která podle amerických zdravotních úřadů může způsobit rakovinu a dokonce způsobit kožní a zažívací potíže.

Fotografie: Pexels

Bramborové lupínky

Obsahují hodně kalorií, takže se spotřebitel může snadno stát obézním, ale může se také vyvinout vysoký krevní tlak, protože tyto produkty obsahují hodně soli. Chipsy často obsahují umělé zvýrazňovače chuti, které mohou být karcinogenní. Při jejich přípravě může ošetření vysokými teplotami produkovat akrylamid, který může způsobit rakovinu.

Uzená, solená jídla, okurky

Tyto potraviny obsahují hodně dusičnanů, dusitanů, které jsou zdraví škodlivé. Ztěžují trávení, ale v těžších případech mohou způsobit i rakovinu. Většina špeku, salámů a uzenin dostupných v obchodech je plná dusičnanů, proto se vyplatí zvolit jinou alternativu, pokud přesto chcete masné výrobky konzumovat.

Fotografie: Freepik

Geneticky modifikované potraviny

Těmto potravinám dnes není snadné se vyhnout, protože se vyskytují téměř ve všem. V mnoha případech a při velké konzumaci však mohou způsobovat vnitřní záněty, oslabit imunitní systém, játra a části mozku. Také mohou přispět ke vzniku rakoviny samotné. 

Krystalový cukr

Tento sladký rafinovaný produkt je známý tím, že zvyšuje hladinu inzulínu, čímž také podporuje množení rakovinných buněk. Stejně je na tom kukuřičný sirup, který se nevyplatí používat ani konzumovat, stejně jako zpracované produkty nebo nealkoholické nápoje obsahující sladidla.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]