Potraviny, které účinně pomáhají potlačit nepříjemné projevy rýmy. Letos na podzim se budou určitě hodit

Fotografie: Depositphotos

Rýma je nepříjemné onemocnění, které vám dokáže snadno pokazit náladu a běžné každodenní činnosti. Tyto potraviny vám pomohou potlačit její příznaky.

Rýma je obecně velmi nepříjemný problém, se kterým se lidé běžně setkávají během zimních měsíců nebo v létě poté, co nechali během noci zapnutou klimatizaci. Pokud jste s ní už někdy bojovali i vy, určitě víte, jak snadno vám toto onemocnění dokáže pokazit náladu a vaše každodenní činnosti. Naštěstí však existují velmi dostupné potraviny, které působí jako přírodní antihistaminika a dokážou vám snadno pomoci potlačit její dráždivé příznaky, říká lékařka Kim Rose-Francis.

Zelená petržel, cibule a papriky

Všechny tyto druhy zeleniny mají jednu velmi důležitou společnou vlastnost, a to vysoký obsah kvercetinu, přirozeně produkované chemické látky, která působí jako antihistaminikum a má schopnost snižovat histaminovou reakci na alergeny. Pokud vás tedy trápí rýma, rozhodně přidejte každou z nich do svého každodenního jídelníčku, čímž kromě zmírnění nepříjemných příznaků také skvělé posílíte svůj imunitní systém.

Kiwi

Kiwi je tropické ovoce, které disponuje bohatým množstvím vitamínu C. Kromě toho také existuje mnoho klinických studií, jež spojují pravidelnou konzumaci tohoto citrusového plodu se zlepšením celkového zdravotního stavu, snížením rizika kardiovaskulárních onemocnění, a dokonce i rakoviny. Se zmírněním příznaků nepříjemné rýmy vám pomůže právě díky vitamínu C, který je účinným imunitním prostředkem, působí proti histaminovým faktorům a dokáže je neutralizovat. Pokud vás tedy trápí rýma, rozhodně kiwi přidejte do svého jídelníčku.

Ananas

Ananas je další skvělou potravinou, která vám pomůže zmírnit příznaky nepříjemné rýmy. Může se totiž pochlubit směsí enzymů, zejména bromelainem, které mají schopnost snižovat míru podráždění při alergických stavech, jako je astma nebo právě rýma. Rozhodně si proto oslaďte ráno tímto voňavým tropickým plodem.

Makrela, losos a tuňák

Tyto druhy ryb jsou známé pro svůj vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které disponují silnými protizánětlivými vlastnostmi a mohou zmírnit následky alergické rýmy. Kromě toho jde o sloučeniny, jež podporují kardiovaskulární sytém, zdraví mozku a také obranyschopnost imunitního systému.

Kefír

Kefír je druh jogurtu, který obsahuje bohaté množství probiotik, což jsou dobré bakterie vyskytující se ve střevním systému. Jejich příjem je zvláště důležitý pro udržení rovnováhy ve střevní mikroflóře a kromě toho pomáhají zmírnit sezónní alergie, tudíž i příznaky nepříjemné rýmy.

Fotografie: Freepik

Sladký med

Med je superpotravina, která se může chlubit mnoha výhodami, a to včetně antialergického potenciálu. Jeho mírná konzumace vám proto může výrazně zlepšit zdravotní stav během období alergií, zmírnit příznaky nepříjemné rýmy a díky svým antioxidantům také podpořit imunitní systém.

Mrkvová šťáva

Jednou z nejosvěžujících a nejzdravějších přírodních možností, jak se zbavit nepříjemných příznaků rýmy, je konzumace mrkvové šťávy. Tu si můžete připravit tak, že rozmixujete 2 velké mrkve, 3 řapíky celeru, ½ okurky, 1 snítku petrželky, 1 malou zelenou papriku, 1 šálek čerstvých špenátových listů, 2 celá rajčata a 2 lžíce medu. Výsledný nápoj můžete scedit a poté popíjet po celý den!

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]