Stará dobrá ovesná koupel je efektivním řešením na popraskané paty. Stačí je na 20 minut vylouhovat

Fotografie: Freepik

Popraskané paty jsou nepříjemný problém, který může velmi snadno narušit váš každodenní život. Zbavit se jich však můžete snadno, a to hezky po domácku.

Pokud vás neustále trápí popraskané paty nebo suchá kůže na nohou, nemusíte ihned kupovat drahé komerční prostředky, které ne vždy fungují přesně tak, jak by měly. Skvěle vám dokážou pomoci zcela přirozené způsoby domácí léčby, a to zejména ovesné koupele nebo lázně z epsomské soli. Stačí na to jít správným způsobem a nepříjemný problém bude brzy pryč, říká doktorka Debra Sullivan.

Ovesná koupel

Všechny ingredience k přípravě této léčivé koupele pravděpodobně již máte u sebe doma. A pokud ne, každá z nich stojí jen velmi málo peněz a je snadno dostupná. Stačí si připravit lavor s horkou vodou a přidat do něj ovesné vločky – ty nechte řádně vylouhovat, přidejte ještě trochu olivového oleje a poté do směsi vložte svá chodidla. Asi po 20 minutách nohy vyndejte a čistým ručníkem je opatrně osušte. Poté je namažte hydratačním krémem a sledujte, jak krásně budou hladké.

Epsomská sůl

Pro zlidnění popraskaných pat můžete zkusit také koupel s epsomskou solí. Tu lze zakoupit v každé lékárně a taktéž za rozumnou cenu. Aby byl její účinek co nejefektivnější, je vhodné se při přípravě lázně držet postupu uvedeného na balení. Ve většině případů vám však procedura nezabere déle než 20 minut a vaše chodidla budou po jejím provedení zcela hebká a měkká.

Tradiční léčba

Pokud byste raději zkusili jiné způsoby, jak zvládnout příznaky svých popraskaných pat a suchých nohou, můžete jednoduše navštívit uličku péče o pleť a vzít si hydratační krém nebo mléko s bambuckým máslem či aloe. Příznaky mohou zmírnit také další složky, jako je zejména kyselina salicylová, alfa-hydroxykyselina, izomerát sacharidu a močovina – tyto produkty se však mohou lišit cenou. Je také vhodné po provedení léčby své nohy natřít hydratačním krémem a poté si nasadit čisté, suché ponožky, které vám pomohou zadržet přidanou vlhkost.

4 vážná onemocnění, která se jako první projevují neobvyklými změnami kůže

suché paty
Fotografie: Freepik

Pokud vám tyto ani výše uvedené léky neposkytnou úlevu, ve kterou jste doufali, může vám pomoci váš lékař. Poté, co zkontroluje vaši situaci, vám může předepsat také perorální antibiotika (zejména pokud zjistí, že příčinou vašich suchých nohou nebo popraskaných pat je infekce) nebo jiné léčivé prostředky.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]