Izrael hlásí významný pokrok v léčbě Covid-19. Nový lék vykazuje téměř 100% účinnost

Fotografie: Freepik

V tuto chvíli probíhá velké testování v Izraeli. Izraelský lék na rakovinu vaječníků pomáhá léčit nákazu koronaviru během pouhých 5 dnů, a to i ve středně vážných a závažných případů nemoci.

Izraelští vědci přišli lékem, který lze levně sehnat a přitom je velmi efektivní při léčbě Covid-19. Izraelský lék je původně určen na léčbu rakoviny vaječníků, ale podle dostupných studií na nákazu koronaviru působí přímo zázračně. Podle vědců dokáže uzdravit 29 z 30 pacientů se středně vážným nebo závažným průběhem nemoci. Pacienti přitom opustili nemocnici v horizontu 3-5 dnů.

Co můžeme očekávat do budoucnosti? Bylo by možné tento lék uplatnit celosvětově? Tyto otázky jsou důležité, ale na jejich zodpovězení si budete muset ještě počkat. Výzkum totiž ukončit teprve první fázi. Nutné je ovšem říct, že vypadá skutečně nadějně a nemocnice v Tel Avivu s ním již nyní počítají jako možností účinné a rychlé léčby.

Fotografie: Freepik

Léčba pomocí přípravku EXO-CD24 je extrémně účinná

Nový lék koronaviru, který vyvíjí Tel Avivském Ichilově zdravotním středisku, se dostal úspěšně přes studii fáze 1 a zdá se, že by mohla pomoci středně závažným až závažným případům Covid-19 rychle se zotavit z nemoci, jak v pátek uvedla nemocnice. Jedná se o obrovský průlom, který může zvrátit negativní situaci, se kterou bojují lidé a národy po celém světě. Nejedná se přitom vůbec o zcela nový lék, ale již existující produkt, který se běžně prodává.

Lék EXO-CD24 byl původně vytvořen proti boji s rakovinou vaječníků. Jak se ovšem ukázalo, dokáže bojovat proti cytokinové bouři a potenciálně smrtelné imunitní nadměrné reakci na koronavirovou infekci, která je považována za zodpovědnou za většinu úmrtí souvisejících s tímto onemocněním.

Proč tento lék funguje?

EXO-CD24 využívá exosomy (malé nosné vaky, které přepravují materiály mezi buňkami) k dodávání proteinu zvaného CD24 do plic, nad kterými doktor Arber strávila desítky let výzkumu. „Tento protein se nachází na povrchu buněk a hraje dobře známou a důležitou roli v regulaci imunitního systému,“ uvedl výzkumník Shiran Shapira z laboratoře doktora Arbera. Protein pomáhá uklidnit imunitní systém a potlačit bouři v lidském organismu.

„Přípravek je inhalován jednou denně po dobu několika minut, po dobu pěti dnů,“ uvedl Arber. „Tento přípravek se zaměřuje přímo na centrum problému, tedy na plíce. Díky tomu na rozdíl od jiných receptur, které selektivně omezují určitý cytokin nebo působí široce a způsobují mnoho závažných vedlejších účinků, je EXO-CD24 podáván lokálně, funguje široce a bez vedlejších účinků.“

Co bude dál?

Tento lék se nyní přesune do dalších zkušebních fází, ale úředníci nemocnice ho již vítají jako možného hráče, který změní celou hru v náš prospěch v boji proti závažné nemoci Covid-19. Ředitel výzkumného střediska Roni Gamzu uvedl, že výzkum „je pokročilý a sofistikovaný a může zachránit pacienty s koronavirem. Výsledky studie fáze 1 jsou vynikající a dávají nám obrovskou důvěru v metodu, kterou doktor Arber zkoumá ve své laboratoři po mnoho let.“

Roni Gamzu dodává: „Jsem velice hrdý na to, že v Ichilově zdravotním středisku možná přinášíme modrobílý lék na strašlivou globální pandemii.“ A v tuto chvíli se zdá, že bude mít důvod, aby byl hrdý. Tento lék může zachránit život tisícům lidí po celém světě a je možné, že bude také řešením pro pacienty postiženými nákazou Covid-19.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]