Včasné rozpoznání mrtvice rozhoduje o životě a smrti

Mozková mrtvice je druhem kardiovaskulární příhody, která je jednou z nejčastějších příčin úmrtí lidí po celém světě. Pokud už člověk mozkovou příhodu přežije, často jejím vlivem dojde k narušení krevního oběhu v tkáni mozku na příliš dlouhou dobu, než aby na pacientovi nezanechala následky, a někdy se krevní oběh v mozku už nikdy nevrátí do normálu.

V případě, že se stanete svědky něčí mozkové příhody, je zapotřebí tuto událost včas rozpoznat a poskytnout osobě správný druh první pomoci. To totiž může rozhodnout o tom, zda dotyčný zemře nebo přežije.

Veliký problém je, že přes četnost výskytu mozkové mrtvice v populaci většina lidí má jen malé povědomí o tom, jak ji rozpoznat, ale ještě méně vědí, jakou první pomoc mohou trpící osobě poskytnout. Proto vám přinášíme systematické informace včetně podrobného návodu, podle kterého postupujte vždy, když se potkáte s člověkem, který utrpěl mozkovou mrtvici a zajistěte mu tak právo na další život.

Druhy mrtvice

Existují dva druhy mozkové příhody. Jedna z nich je ta lepší, kterou zároveň utrpí až 90 % pacientů a která je velmi snadno chirurgicky řešitelná. Druhá je ale fatální, a když už ji člověk přežije, je velmi pravděpodobné, že skončí s doživotními následky. S jak velkými, to záleží na tom, jak dlouho postižená osoba čeká na chirurgický zásah, během něhož ale musí být odstraněna část mozku.

První druh mrtvice je způsoben krevní sraženinou, která pronikne do některé cévy v mozku, již ucpe a zablokuje tak průchod krve dále do mozku. V tu chvíli má pacient čas zhruba 3 – 4 hodiny na to, aby se dostal do péče lékařů, než nastanou trvalé následky či smrt. To je docela dlouhá doba, a tak tuto mrtvici pacient obvykle přežije. S jejím řešením mají lékaři četné a bohaté zkušenosti.

Druhá příčina mrtvice je mnohem horší a často končí smrtí pacienta. V tomto případě postižená céva rovnou praskne a krev nekontrolovatelně proudí do mozku, který jí nasákne jako houba. Takovou mozkovou tkáň už nejde od krve nijak vyčistit či obnovit a musí být chirurgicky odstraněna. To znamená, že podle míry zasažení se odřízne pacientovi část mozku i se schopnostmi, které v sobě skrývá. Je běžné, že poté pacient ztrácí schopnost chodit, pohnout některou částí těla nebo mluvit a tento stav bývá doživotní a nenapravitelný. Některé funkce těla je nicméně možné obnovit.

Klíčem k přežití je včasné rozpoznání příznaků

Při záchraně života člověka, který utrpěl mozkovou mrtvici, je zásadně důležitá role přihlížejících lidí. Většina úmrtí způsobená mrtvicí plyne z toho, že těmto osobám nebyla včas poskytnuta náležitá pomoc, a to často proto, že lidé kolem nich si problémů nevšimli včas.

První pomoc spočívá v zavolání sanitky a umístění osoby tak, aby si neublížila. Nic víc stejně nelze z pozice laika udělat.

Proto byste měli být schopni mrtvici na první pohled rozeznat, a to podle následujících znaků: (upozorňujeme, že sanitku je třeba volat ihned po zpozorování jen jediného z nich a není třeba čekat, až se vyvinou všechny! Ve třech čtvrtinách případů se to ani nestává)

Porucha řeči

V případě vzniku mrtvice se řeč okamžitě stane nesrozumitelnou, případně srozumitelnou, ale nesouvislou, jako kdyby člověk bez vzájemné souvislosti vyjmenovával řadu slov, které zná. Může také dojít k úplné ztrátě schopnosti mluvit.

Ochrnutí obličeje

Často se stává, že jedna strana obličeje ochrne. To se pozná podle toho, že se náhle vyrovnají všechny vrásky, což vede k dojmu, že ochrnutá polovina vypadá mladší. Zároveň poklesne koutek oka a úst. Pokud se postižená osoba pokusí usmát nebo něco říct, jedna část obličeje normálně funguje, zatímco druhá zůstává kamenná.

Paralýza nohou a paží

Stejně jako u obličeje, v případě mrtvice může dojít také k přechodné paralýze jedné poloviny těla. Zatímco jedna ruka se může normálně pohybovat, druhá ruka buďto úplně visí, nebo se pohybuje pouze ztěžka. Totéž se stává s nohama.

Fotografie: DepositPhotos

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]