Dobrá zpráva pro milovníky kávy. Zdravotní výhody její konzumace přesvědčí i ty největší pesimisty

Fotografie: Depositphotos

Zjistěte, proč vás šálek lahodné kávy nejen nabudí, ale zároveň vám uleví od depresí, zlepší paměť, posílí imunitní systém nebo nastartuje proces hubnutí.

Historicky pochází káva z oblastí Etiopie, respektive z provincie Kaffa, a první zmínky o její konzumaci sahají až do 6. století našeho letopočtu. V Evropě se jako nápoj rozšířila až v průběhu 17. století, přesto si získala téměř okamžitou oblibu napříč celou společností. Seznamte se s benefity, které přináší a jež vedly i k nárůstu obliby tohoto nápoje. Více prozradila lékařka Maya Feller.

Zvyšuje krevní tlak

S prvním z jejích účinků jste pravděpodobně všichni dobře seznámeni. Káva dokáže díky obsaženému kofeinu přechodně zvýšit krevní tlak. Doba jejího účinku je okolo jedné hodiny, přičemž rychle nastupuje i vyprchává. Pro osoby trpící hypotenzí se tedy její konzumace doporučuje. Kdo by se jí ale měl vyvarovat, jsou lidé s rychlým srdečním tepem či vysokou klidovou srdeční frekvencí.

Pomáhá od stresu, depresí i bolestí hlavy

Jestliže se potýkáte s bolestmi hlavy či s migrénami, uvařte si šálek kávy. Obsažený kofein pomáhá zúžit cévy, čímž mírní otok cév v mozku, které bolest způsobují. Zároveň napomáhá relaxaci svalů na temeni hlavy, a tudíž si dokáže poradit i s bolestmi šíje. K zahození není káva ani v případě, že jste se ocitli ve stresové situaci, nebo bojujete s depresemi – zvyšuje totiž hladiny serotoninu a dopaminu, jež se dají laicky označit za hormony štěstí a radosti.

Pozitivně ovlivňuje funkci mozku

Společně s krevním tlakem dokáže šálek kávy zvýšit vaši pozornost, bdělost i soustředění. Kofein se totiž řadí mezi tzv. psychoanaleptika, která stimulují činnost centrální nervové soustavy. Zjednodušeně řečeno lze říci, že působí proti únavě, ospalosti a povzbuzují činnost mozku.

Fotografie: Unsplash

Pravidelná konzumace posiluje imunitu a zlepšuje paměť

Pravidelná konzumace kávy má pozitivní vliv na zdraví lidského organismu. Podle dostupných dat podporuje přirozenou obranyschopnost, čímž zlepšuje celkové zdraví jedince a snižuje riziko předčasného úmrtí. Zároveň díky obsaženým stimulantům a neurotransmiterům napomáhá zlepšit výkonnost a krátkodobou paměť. Šálek horké kávy byste si tak měli dát před důležitou schůzkou, pracovním pohovorem či zkouškou.

S kávou snáz zhubnete

Dalším (a velmi žádaným) benefitem pravidelné konzumace kávy je zvyšování hormonu leptinu, který je zodpovědný za (ne)ukládání tuků. Máte-li ho nedostatek, vaše tělo ukládá více tukových zásob, naopak při jeho vyšší hladině organismus tuky odbourává. Chcete-li zhubnout, měli byste tedy začít konzumovat kávu pravidelně. Déle si udržíte štíhlou postavu a při cvičení rychleji dosáhnete požadovaných výsledků.

Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]