Vaše frekvence chození na toaletu vám prozradí, jak vysokému riziku infarktu a mrtvice čelíte

Fotografie: Depositphotos

Mozková mrtvice i srdeční infarkt patří mezi nejzávaznější problémy. Prozradit je může dle nových studií i to, jak často chodíte na toaletu.

Riziko srdečního infarktu i mozkové mrtvice ovlivňuje mnoho faktorů, přičemž největší význam má životní styl jedince. To se týká především stravy, užívání stimulantů, spánku a stejně tak i pohybu. Jak také uvádí lékařka Payal Kohli, zda hrozí toto onemocnění i vám, či nikoli, můžete rozpoznat například podle častého chození na toaletu. Tuto skutečnost potvrdila čínská desetiletá studie, které se zúčastnilo skoro půl milionu lidé.

Pravidelnost stolice a její souvislost s infarktem

Během studie bylo zkoumáno 487 000 lidí z různých oblastí Číny, a to ve věku 30 až 79 let. Ve všech případech se jednalo o jedince bez rakoviny, srdečního onemocnění nebo mrtvice. Po 10 letech výzkumů přišli odborníci na to, že u těch, kteří měli stolici více než jednou denně, bylo riziko rozvoje srdečních chorob značně vyšší. Tato souvislost byla mimo jiné pozorována u řady dalších chronických komplikací, dokonce i diabetu 2. typu.

Vědci rovněž potvrdili, že problém představuje i velmi nízká frekvence vyprazdňování střev – a to zejména pokud pacient není schopen stolice častěji než dvakrát týdně. I v takovém případě je možné vyšší riziko ischemické choroby srdeční, závažných koronárních příhod, ischemické mrtvice a stejně tak chronického onemocnění ledvin. Pokud se tedy jedná i o váš případ, raději se poraďte se svým praktickým lékařem, než bude pozdě.

hemoroidy na wc
Fotografie: Freepik

Typické příznaky mozkové mrtvice není radno ignorovat. Mezi varování patří i bolest hlavy a závratě

Typické příznaky infarktu myokardu

Srdeční infarkt se může projevit řadou příznaků, z nichž tím nejčastějším je silná bolest na hrudi. Tu může dle webu Healthline doprovázet také dyspnoe, slabost, nevolnost, závratě, extrémní únava, pocení a bolest v levé paži. Pokud byste na sobě tyto příznaky rozpoznali, měli byste si co nejrychleji přivolat záchrannou službu, protože jde doslova o vteřiny. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak se může projevit mozková mrtvice a jak na její prevenci.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]