Poškození ledviny často poznáte až příliš pozdě. Podpořte jejich zdraví včas, než bude zle

Fotografie: Freepik

Ledviny dokážou velmi dlouho snášet negativní vlivy našeho životního stylu. Zpravidla se stává to, že někdo nemá roky žádné potíže, vše funguje skvěle, ale pak doslova ze dne na den dojde k naprosté změně a poškození ledvin je nutné akutně řešit. Ledviny jsou párovým orgánem, který má za úkol odstraňovat hromadící se soli a toxiny a filtrovat vodu.

Oslabené ledviny

S 1 litrem moči se z těla odstraní asi 9 g solí. Soli se tvoří převážně z okyselujících potravin, jako je například maso, ryby, káva atd. K neutralizaci kyselin se využívá vápník a v důsledku biochemických reakcí se vytvoří sůl, která je pak filtrována ledvinami.

Bohužel vzhledem k našemu životnímu stylu, nadměrné konzumaci soli a nedostatečném pitném režimu mohou snadno vznikat patogenní nálezy na ledvinách. Ledviny pak nedokážou spolehlivě pracovat, neodstraňují z těla odpadní látky a v těle se začínají hromadit toxiny a další látky, které mu neprospívají.

Fotografie: Freepik

Jak zjistit zdraví ledvin?

Můžete provést poměrně jednoduchý test. Stačí si hned ráno po probuzení, jakmile vstanete z postele, změřit teplotu. Normální tělesná teplota je 36,6 °. Pokud naměříte hodnoty nižší než 36,4 ° a tlak méně než 110/70, znamená to, že vaše ledviny jsou slabé a nefungují optimálně. Je pravděpodobné, že byste měli zajít k lékaři nechat si vaše ledviny odborně vyšetřit.

Podpořte funkce ledvin

Jak můžete svým ledvinám pomoci, pokud odhalíte nějaký problém? Pijte mírně teplou vodu, přibližně 2,4 litru denně – ideálně jednu sklenici každou hodinu. Voda se tak okamžitě začne vstřebávat, aniž by došlo k přetížení ledvin.

Vyzkoušet můžete i tento recept na ozdravný nápoj, který vaše ledviny podpoří:

  • horké mléko
  • 1 polévková lžíce ghí
  • 1 polévková lžíce ovesných otrub

Připravte směs a pijte před spaním po malých doušcích.

Chutnou variantou může být i tzv. ledvinová pomazánka. Připravte si na ni tyto ingredience:

  • deset lžic lněného oleje
  • sedm lžic nadrceného lněného semínka
  • sedm stroužků česneku
  • dva tučné tvarohy
  • sůl

Vše smíchejte, ale dávejte si pozor, abyste měli skutečně čerstvý lněný olej, který se jinak velmi rychle kazí. Směs namažte na chleba a můžete ještě posypat čerstvou pažitkou nebo jinou zelenou bylinkou. Chutná to velmi dobře, a ještě tím prospějete svým ledvinám.

Jak se ledviny léčí

Onemocnění ledvin je léčeno podle příčiny. Bohužel je jasné, že jednou zničenou ledvinovou tkáň nelze žádným zázrakem opravit. Proto je to zčásti nenapravitelný stav, který se případně dá řešit vhodnou transplantací. V průběhu léčby, kdy tkáň trvale poškozena není, je snahou odstranit příčinu problémů a je nutné ochránit zbývající funkce ledvin. Lékař většinou pacientovi naordinuje speciální dietu a léky k zastavení či oddálení dalšího zhoršování funkce ledvin.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]