Drahá pedikúra už nebude třeba. Domácí metody mají rychlý účinek za zlomek ceny

Fotografie: Freepik

Popraskané paty jsou problémem všech věkových kategorií. Časté jsou v létě, kdy většina lidí nosí otevřenou obuv. Péči o paty proto nikdy nenechte náhodě.

Domácí prostředky na popraskané paty mohou pomoci s tímto běžným a velmi obtěžujícím problémem. Popraskané paty na nohách vypadají nevzhledně – a co hůř, mohou způsobovat bolest při chůzi a mohou být příčinou vážných infekcí. Zde je 8 domácích prostředků na popraskané paty – podívejte se, jak tento nepříjemný stav zmírnit. Více prozradila lékařka Debra Sullivan.

Odkud se berou popraskané paty?

Kůže na patách je téměř dvakrát silnější než jinde, takže epidermis se v těchto oblastech velmi rychle hromadí a není schopna se sama odlupovat. Pokud ji mechanicky neodstraníte, kůže ztratí pružnost, začne rohovatět a následně praská. Pokud se o nohy včas nestaráte, můžete skončit s hlubokými ranami, jimiž se do těla dostanou nebezpečné bakterie a viry. Zde je 8 domácích prostředků na popraskané paty, které může každý použít sám.

Příčiny popraskaných pat

Popraskané paty jsou nejen nevzhlednou vadou, ale mohou být také známkou zdravotního stavu. Kůže na patách je ve srovnání s jinými částmi těla velmi silná a pravidelně se olupuje a obnovuje. Nesprávná péče nejčastěji způsobuje zhrubnutí kůže na patách a zpoždění procesu exfoliace. To nakonec vede k nadměrné keratinizaci a ztrátě pružnosti kůže v této oblasti, po níž následuje praskání. Mezi příčinami praskání pat rozlišujeme:

  • nadváhu nebo obezitu,
  • nedostatek vitamínu A v těle,
  • špatně padnoucí obuv, která způsobuje odřeniny, zranění a otlaky,
  • cukrovku,
  • lupénku,
  • oběhové problémy,
  • hypotyreózu (nedostatek hormonů štítné žlázy).

8 tipů na zázračné produkty

Jak již bylo zmíněno výše: špatně padnoucí boty, mozoly, příliš mnoho času stráveného na nohou nebo nedostatek živin – ať už je příčina jakákoli, výsledek je to dost nevzhledný a bolestivý. Ale nebojte se. Existují určité přírodní produkty, které vám pomohou tento problém zmírnit.

Použití vazelíny

Začněte si na noc masírovat celé nohy vazelínou, nezapomeňte ani na oblast mezi prsty na nohou. Přikryjte je bavlněnými ponožkami a ráno nožky opláchněte čistou vodou. Uvidíte, že zaznamenáte velké a okamžité zlepšení.

Citronová šťáva

Tento produkt obsahuje kyselinu, která pomáhá odstraňovat odumřelou kůži, takže namáčení kůže na nohou v citronu po dobu 10–15 minut vám umožní drhnout a zbavit se všech odumřelých kožních buněk.

Fotografie: Pexels

Zázračný med

Dalším domácím lékem na popraskané paty je med. Med má mnoho výživných hodnot, které se po staletí používají ve službách krásy. Med je velmi všestranný, můžete si vyrobit masku nebo ji smíchat s teplou vodou a namočit do ní nohy. Po deseti až patnácti minutách si všimnete výsledku.

Exotická kurkuma

Možná vám to na chvíli obarví nohy na žluto, ale výsledek si zamilujete. Smíchejte 3 lžíce kurkumového prášku s několika kapkami kokosového oleje. Naneste ji na nohy, počkejte 20–30 minut a umyjte je teplou vodou a mýdlem – výsledek si zamilujete!

Olivový olej

Olivový olej je zázračný pomocník téměř na cokoli. Pokud chcete zvýšit jeho účinek, smíchejte ho s citronovou šťávou nebo s levandulovým esenciálním olejem. Poté produkt naneste na problematické místo na nohách. Výsledky se brzy dostaví.

Fotografie: Freepik

(Ne)obyčejné mléko

Mléko obsahuje vitamín A a mnoho dalších živin, které jsou prospěšné pro vaši pleť. Kyselina mléčná je například zodpovědná za odstraňování odumřelých kožních buněk z nohou. Smíchejte 6 šálků teplé vody s 1 šálkem mléka a namočte nohy na několik minut. Vaše nohy budou jako nové.

Cukrový peeling

Z cukru si můžete vytvořit domácí peeling na nohy. Zkuste smíchat stejný díl hnědého cukru a olivového oleje. Směsí si masírujte chodidla, nechte ji působit 10–15 sekund a pak ji opláchněte studenou vodou.

Sezamový olej

Tento olej obsahuje různé kyseliny, vitamín E a má skvělé antibakteriální vlastnosti, podobně jako třeba med. Zkuste si nohy na deset minut namočit a poté je potřít právě sezamovým olejem. Výsledek je úžasný a téměř okamžitý.

Zdroj: Healthline